Awans żołnierza Armii Krajowej

Data publikacji: 23.06.2020 12:09
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.06.2020 Stadnicka Wola. Mianowanie Jerzego Łabętowicza na stopień majora. Mianowania dokonał szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach płk Jarosław Molisak

23.06.2020 Stadnicka Wola. Mianowanie Jerzego Łabętowicza na stopień majora. Mianowania dokonał szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach płk Jarosław Molisak
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Armii Krajowej Jerzy Łabętowicz, służący w czasie wojny w 3. Pułku Piechoty Legionów został awansowany do stopnia majora. Uroczystość odbyła się w Stadnickiej Woli koło Końskich.

Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach płk Jarosław Molisak uroczyście wręczył akt mianowania kapitanowi. Jak mówi - to ważny dzień nie tylko dla samego nominowanego, ale i dla następnych pokoleń.

- Jestem dumny, że mam szansę pracować z bohaterami. Mamy możliwość uhonorować ich, co przynosi satysfakcję nie tylko uhonorowanym, ale i najbliższym dumnym z tego, że mają w rodzinie bohatera, wspaniałego człowieka - powiedział.

Major Jerzy Łabętowicz podkreśla, że dzisiejszy awans jest wyróżnieniem dla całej Armii Krajowej.

- Nie jest to tylko awans dla mnie, odnosi się on również do moich koleżanek i kolegów, którzy ze mną w 1942 roku złożyli przysięgę na wierność Polsce, a nie dożyli dzisiejszego dnia - podkreślił.

Major Jerzy Łabętowicz był jednym z głównych inicjatorów nadania miejscowej szkole imienia Żołnierzy Armii Krajowej. Dziś mija 6 lat od nadania patrona.

Podczas uroczystości młodzież z koneckich szkół otrzymała nagrody i wyróżnienia za udział w patriotycznych konkursach zorganizowanych przez władze Końskich.

Reklama