Awanse i odznaczenia dla kieleckich żołnierzy

Data publikacji: 28.04.2021 15:38
Autor: Michał Kita / Kategoria: Strefa munduru
28.04.2021 Kielce. Klub Wojskowy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Wręczenie patentów oficerskich, odznaczeń i medali. Wręczeń dokonał pułkownik Jarosław Molisak - Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego

28.04.2021 Kielce. Klub Wojskowy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Wręczenie patentów oficerskich, odznaczeń i medali. Wręczeń dokonał pułkownik Jarosław Molisak - Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Patenty oficerskie, medale za zasługi dla obronności kraju oraz medale za długoletnią służbę wręczono dziś miedzy innymi żołnierzom i pracownikom cywilnym Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.

Patenty oficerskie wręczono siedmiu żołnierzom rezerwy. Awans na stopień podporucznika otrzymała między innymi Katarzyna Salman-Wajda, która ukończyła kurs przygotowawczy do służby wojskowej i kurs oficerski we Wrocławiu. Teraz zamierza wstąpić do zawodowej służby.

- Czekałam na ten moment bardzo długo. Teraz jestem bardzo zmotywowana do tego, żeby w końcu założyć mundur i wstąpić do służby czynnej, taki był od początku mój plan. W Kielcach mamy bardzo dobrą jednostkę, czyli Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, być może to właśnie tam zacznę swoją karierę zawodową w wojsku - mówiła.

Pośmiertnie patent oficerski i mianowanie na stopień podporucznika wręczono także Janowi Szeblewskiemu, pochodzącemu z Kielc pilotowi dywizjonu 300, który w latach II wojny światowej brał udział w walkach powietrznych m.in. w Bitwie o Anglię.

Jak mówi pułkownik Jarosław Molisak, dowódca Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach, wręczenie awansów i odznaczeń państwowych to zawsze wzruszający moment dla żołnierzy i ich rodzin. Z uwagi na pandemię COVID-19 dzisiejsza uroczystość musiała się odbyć w zdecydowanie skromniejszej formule.

- Wyróżnienia otrzymały dziś różne osoby. Oprócz żołnierzy i pracowników świętokrzyskiej administracji wojskowej odznaczyliśmy także rodziców, którzy wychowali swoje dzieci na wzorowych żołnierzy. Wszystkie odznaczenia wręczałem z wielką dumą i zaszczytem. To osoby, które są przekonane do tego co robią, ponieważ z determinacją budują swoją ścieżkę zawodową w taki sposób aby jak najlepiej służyć ojczyźnie - dodaje.

Łącznie patenty oficerskie oraz medale przyznawane na wniosek ministra obrony narodowej oraz prezydenta RP otrzymały łącznie 22 osoby.

Reklama