Bałtów staje na nogi. Dzięki rządowym dotacjom

Data publikacji: 22.12.2020 18:03
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.12.2020. Bałtów. Dofinansowanie gminy Bałtów z Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Na zdjęciu (od lewej): Henryk Cichocki - przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie, Andrzej Kryj - poseł PiS, Hubert Żądło - wójt Bałtowa, Agata Wojtyszek - posłanka PiS i Jarosław Rusiecki - senator PiS

22.12.2020. Bałtów. Dofinansowanie gminy Bałtów z Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Na zdjęciu (od lewej): Henryk Cichocki - przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie, Andrzej Kryj - poseł PiS, Hubert Żądło - wójt Bałtowa, Agata Wojtyszek - posłanka PiS i Jarosław Rusiecki - senator PiS
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Rekordowe dla gminy dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Lokalnych w wysokości 3,35 mln zł otrzymał w tym roku samorząd Bałtowa.

- Rządowe wsparcie jest znaczące, bez tych środków niemożliwe byłoby wykonanie planowanych inwestycji, które podnoszą jakość życia mieszkańców - powiedział wójt Hubert Żądło.

Dodał, że gmina otrzymała 550 tys. zł na przebudowę sieci wodociągowej w Maksymilianowie, 800 tys. zł na rozbudowę istniejącego budynku gospodarczego w Skarbce, 2 mln zł na budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączeniami w Okole, w drugim etapie naboru. Przewodniczący rady gminy Henryk Cichocki powiedział, że mija pierwszy rok pracy tego gremium. Jak zaznaczył, wystarczył ten czas, bez przeszkadzania poprzednich radnych, aby gminę zacząć stawiać na nogi. W tym roku nie będzie deficytu. W ubiegłym roku gmina była w zapaści, musiała wziąć milionowy kredyt - przypomniał. 

Hubert Żądło podziękował za pomoc w pozyskaniu dofinansowania parlamentarzystom, którzy także wspierali go w ubieganiu się o fotel wójta. Senator Jarosław Rusiecki pogratulował samorządowcom Bałtowa dobrego gospodarowania pieniędzmi i realizacji programu zaproponowanego w wyborach.

- Można budować relacje, oparte na współpracy z lokalnym środowiskiem, radą gminy i parlamentarzystami. Można na tym lepiej wyjść, niż na budowaniu konfrontacji i konfliktów - mówił senator.

Dodał, że nie tylko gmina Bałtów otrzymała duże środki, ale także Ostrowiec Świętokrzyski, czy powiat ostrowiecki. Poseł Agata Wojtyszek stwierdziła, że inwestycje, które ma zamiar zrealizować gmina, są dobre dla mieszkańców.

- To jest dowód na to, że gminą Bałtów zarządza dobry gospodarz, który zna potrzeby swoich mieszkańców i potrafi gromadzić wokół siebie ludzi, którzy pomogą sfinalizować ważne tematy - mówiła Agata Wojtyszek.

Gmina Bałtów jest jedną z niewielu w powiecie ostrowieckim, która pokazuje dobrą współpracę z parlamentarzystami i rządem - zauważył poseł Andrzej Kryj. Jak dodał, przed wyborami deklarowano wsparcie wójta Bałtowa i teraz to się dzieje.

- Jest to przykład tego, że nie tylko obiecujemy, ale cały czas realizujemy pewne sprawy. Jesteśmy wiarygodni w tym, co robimy - mówił Andrzej Kryj.

Hubert Żądło poinformował, że w tym roku gmina otrzymała rządowe wsparcie m.in. na remont drogi Bałtów-Pałac oraz na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy. To także pieniądze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Łącznie to daje 3,8 mln zł dofinansowania z budżetu państwa - dodał.

Parlamentarzyści uczestniczący w spotkaniu z wójtem zaznaczyli, że ważna jest dobra współpraca i rozmowy. Od ich wyników zależy, jakie inwestycje będą realizowane.

Reklama