Bardzo kosztowna utylizacja składowiska w Nowinach

Data publikacji: 09.06.2020 13:27
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.05.2020. Nowiny. Składowisko odpadów

20.05.2020. Nowiny. Składowisko odpadów
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

10 mln zł, to szacowany koszt utylizacji odpadów, znajdujących się na składowisku przy ulicy Perłowej w Nowinach. Starostwo Powiatowe w Kielcach otrzymało ekspertyzę biegłego, który oszacował ilość nieczystości, które trzeba unieszkodliwić.

Mariusz Ściana, członek zarządu powiatu informuje, że według szacunków, do uprzątnięcia jest 1,6 tys. ton odpadów. - Z rozmów z firmami, które przedstawiły nam swoje oferty wynika, że koszt utylizacji za tonę wynosi około 6 tys. zł., czyli za całość to prawie 10 mln zł - wylicza.

Mariusz Ściana przypomina, że starostwo nie jest właścicielem terenu, jednak zarząd podjął uchwałę, która pozwala na prowadzenie działań w tym miejscu. - Abyśmy mogli cokolwiek zrobić z tymi odpadami musimy stać się ich właścicielem. Do tego jest potrzebna tzw. decyzja o wykonaniu zastępczym. Obecnie jest ona procedowana - zaznacza.

Następnym krokiem będzie zwołanie nadzwyczajnej sesji, na której radni wyrażą opinię w sprawie zarezerwowania pieniędzy na utylizację, a później trzeba będzie zorganizować przetarg. Mariusz Ściana dodaje, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnił, że przyzna pożyczkę na ten cel. Ponadto potrzebne są własne pieniądze, które mają pochodzić z przesunięcia niektórych inwestycji. Wśród nich wymienia się między innymi rozbudowę szpitala powiatowego w Chmielniku. - Niestety, to jest potrzeba chwili - dodaje Mariusz Ściana. Ponadto starostwo stara się także o dofinansowanie z różnych źródeł.

Reklama