Basen siarkowy w Kazimierzy dopiero w przyszłym roku

Data publikacji: 28.09.2020 08:58
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2020. Kazimierza Wielka. Budowa basenu termalnego

28.09.2020. Kazimierza Wielka. Budowa basenu termalnego
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Prawdopodobnie dopiero w połowie przyszłego roku zakończy się budowa basenu siarkowego w Kazimierzy Wielkiej. Pierwotnie inwestycja miała zostać oddana pod koniec tego roku, jednak prace przy budowie opóźniają się z powodu pandemii koronawirusa.

Jak mówi Robert Pleszyński, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Sportu, na tempo prac wpływają problemy z dostawami materiałów. Duże opóźnienia dotyczą budowy 4,5-kilometrowego rurociągu, dostarczającego wodę z Cudzynowic do Kazimierzy oraz kotłowni geotermalnej.

- Materiały do budowy rurociągu zostały zamówione za granicą. Mieliśmy problemy z realizacją dostawy co oznacza opóźnienia.

Obecnie trwa budowa budynku, w którym będą się znajdować grota solna, pomieszczenia dla ratowników oraz urządzenia oczyszczające wodę i utrzymujące jej parametry.

- Budynek jest w stanie surowym, niecki basenowe zostały już wylane, rozpoczynają się prace instalacyjne i wykończeniowe - zaznacza.

Adam Bodzioch - burmistrz Kazimierzy Wielkiej przypomina, że wody termalno-siarczkowe o właściwościach leczniczych to ogromna szansa rozwojowa nie tylko dla miasta, ale i całego powiatu.

- Wspólnie ze starostwem współpracujemy nad ofertą inwestycyjną. Basen będzie jednym z elementów oferty. Kolejnym krokiem jest przyciągnięcie inwestorów - mówi.

W ramach inwestycji powstanie otwarty basen mineralno-termalny o wymiarach 10x18 m z wodą o temperaturze 36 stopni. Będzie miał dwie niecki wraz z przyległymi plażami. Dodatkową atrakcją będzie sauna oraz wodne masaże. Zrodził się także pomysł, aby leczniczą wodę spożywać z replik naczyń, które zostały odkryte w grobowcach megalitycznych.

Koszt budowy basenu to 6,2 mln zł. Z kolei prace związane z doprowadzeniem wody to wydatek 12 mln zł. Dofinansowanie unijne stanowi 85 proc. wartości inwestycji. Pozostałe 15 proc. zapłacą po połowie samorządy gminny i powiatowy.

Przypomnijmy, że odwierty przeprowadzone w latach 60-tych ubiegłego wieku podczas poszukiwania ropy naftowej wykazały, że w rejonie kazimierskim na głębokości około jednego kilometra znajdują się ogromne zasoby wód podziemnych, zaliczonych do wód termalnych i siarczkowych.

Reklama