Bedą kontrole wesel? Od soboty powiat pińczowski w „żółtej strefie”

Data publikacji: 08.08.2020 15:46
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Wesela na terenie powiatu pińczowskiego muszą mieć ograniczoną liczbę do 100 osób. Jednak na chwilę obecną nie ma obowiązku rejestracji tych imprez - mówi Krzysztof Socha, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju.

Powiat pińczowski został ogłoszony „żółtą strefą epidemiczną”. A to oznacza, że od soboty wróciły obostrzenia sanitarne.

W Domu Weselnym we Wrocieryżu, zaplanowane na sobotę wesele zostało przełożone na inny termin. Jego właściciel Zygmunt Mika informuje, że zarówno cała jego rodzina, jak i personel oraz obsługa zostali poddani testom na obecność koronawirusa. Obecnie czekają na wyniki.

- Wszyscy czują się dobrze i nie mają żadnych oznak zakażenia. Cały budynek został zdezynfekowany. Jak na razie wszystko jest w porządku. Oczekujemy na wyniki - powiedział właściciel.

Przypomnijmy, że po lipcowym weselu we Wrocieryżu na terenie powiatu pińczowskiego doszło do sporego wzrostu zachorowań na koronawirusa. Dlatego Ministerstwo Zdrowia postanowiło ponownie wprowadzić rygory, ale nieco łagodniejsze niż w strefie czerwonej - mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju.

- Z noszeniem maseczek w strefie żółtej jest tak samo, jak w strefie zielonej. Nie ma większego rygoru. Nie ma bezwzględnego nakazu. Przypominam jednak, że maseczkę nosimy zawsze w przestrzeni publicznej, czyli na ulicy, chodniku czy w parku, jeżeli nie możemy zachować dystansu społecznego, czyli tej odległości półtora metra. Nie dotyczy to najbliższej rodziny. Natomiast w przestrzeni zamkniętej sklepy itp. występuje bezwzględny obowiązek noszenia maseczek -  tłumaczy dyrektor.

Buski sanepid jest cały czas w kontakcie z pińczowskim starostwem i policją. Dyrektor zaznacza, że od dziś służby będą wymagać, aby obostrzenia były przez mieszkańców respektowane. Mogą być dziś także prowadzone kontrole.

- Sytuację cały czas monitorujemy. Na pewno w powiecie pińczowskim ten monitoring nasz będzie wzmożony przez nasze służby sanepidu i policję - dodaje.

Sytuacja na terenie powiatu pińczowskiego jest opanowana i stabilna. Osoby  zakażone zostały objęte izolacją. Pozostali, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi są na kwarantannie.

Wczoraj około 100 osób przeszło tzw. badania przesiewowe. Wyniki prawdopodobnie będą znane z początkiem nowego tygodnia. 465 osób z powiatu pińczowskiego jest na kwarantannie. Jeżeli te wyniki będą negatywne, to te osoby będą zwalniane i będą mogły wracać do pracy.

Ze względu na sytuację epidemiczną odwołano II Spływ Kajakowy imienia Jerzego Głowackiego, który miał odbyć się w sobotę, 8 sierpnia. Organizatorzy przełożyli wydarzenie na 19 września na godzinę 9.00.

Na inny, jak na razie bliżej nie znany termin został przełożony także 8. Bieg na Grochowiska, jak i cały Festiwal „Na Ponidziu Wiosna Trwa”, w ramach którego bieg miał być zorganizowany.

Od soboty wprowadzone zostały dodatkowe ograniczenia. Limit 1 osoby na 4 m2 powierzchni obowiązuje w przypadku imprez takich jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania. Taki sam limit obowiązuje w lokalach gastronomicznych, siłowniach oraz klubach fitness. Nowy limit osób 1 osoba na 5 m2 powierzchni na terenie wesołego miasteczka, parku rozrywki lub parku rekreacyjnego. Nowy limit publiczności, i tak w pomieszczeniach  i na obiektach sportowych limit wyniesie 25 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, a w przypadku wydarzeń na otwartym powietrzu limit wyniesie 100 osób.

Reklama