Będą nowe perony, ale nie dworce

Data publikacji: 06.07.2021 15:44
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
10.08.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Na peronach i stacjach na trasie Tomaszów Mazowiecki - Skarżysko-Kamienna w tym w Końskich staną nowe wiaty, ławki i rozkłady jazdy. Remonty są związane z uruchomieniem przez kolej nowych przejazdów pasażerskich.

Dzięki ustawie Kolej+, którą Prezydent Andrzej Duda podpisał  w marcu ubiegłego roku na stacji w Końskich, linia kolejowa nr 25 zostanie zelektryfikowana. Od grudnia tego roku w Końskich będą zatrzymywały się pociągi pasażerskie.

Jak informuje Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych prace remontowe rozpoczną  się w tym miesiącu.

- Na trasie ze Skarżyska-Kamiennej do Tomaszowa Mazowieckiego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotują stacje i przystanki do obsługi pasażerskiej.  W grudniu, po 13 latach podróżni skorzystają z połączeń między województwami świętokrzyskim i łódzkim.

Izabela Miernikiewicz dodaje, że podróżni skorzystają z wyremontowanych peronów na stacjach i przystankach: Skarżysko Milica, Bliżyn, Stąporków i Końskie.

- Przygotowane zostaną bezpieczne dojścia na perony z dostępem dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony będą oświetlone oraz wyposażone w wiaty i ławki. Zapewnione zostanie czytelne oznakowanie oraz tablice z informacyjne z rozkładami jazdy.  Dla rowerzystów ustawione zostaną stojaki.

04.06.2020 Końskie. Widok na miasto. Dawny dworzec PKPFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Remonty zostaną przeprowadzone także na  przystankach: Brzask, Gilów, Sołtyków, Wólka Plebańska, Czarniecka Góra, Kornica, Ruda Białaczowska, Petrykozy, Sitowa, Opoczno, Słomianka, Szadkowice, Bratków i Jeleń.

Zadanie obejmuje punktową naprawę torów i wymianę dwóch rozjazdów. Poprawiona zostanie nawierzchnia  na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w Bliżynie i Końskich. Obecnie na trasie Skarżysko-Kamienna – Tomaszów Mazowiecki prowadzony jest ruch towarowy.

PLK nie są zarządcą budynków dworcowych i nie planują tam prac. Rozkład jazdy od grudnia 2021 jest w fazie konstrukcji.

Prace przewidziano w ramach zadania „Rewitalizacja peronów na linii kolejowej nr 25 Łódź Kaliska - Dębica, odc. Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko- Kamienna (różne lokalizacje)”, projekt „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Wykonawcą jest PNUIK Kraków. Wartości umowy ze środków budżetowych to 24,6 mln zł.

Reklama