Będzie bezpieczniej na kilkunastu przejściach dla pieszych

Data publikacji: 15.09.2020 13:50
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.09.2020. Kielce. Podpisanie umów w ramach programu

15.09.2020. Kielce. Podpisanie umów w ramach programu "Razem bezpieczniej" w Urzędzie Wojewódzkim. Na zdjęciu (od lewej): Małgorzata Jalowska - wicestarosta opatowski, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Robert Sabat - wicedyrektor w wydziale bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego UW
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim poprawi się bezpieczeństwo. W ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” zostanie zmodernizowanych 16 przejść dla pieszych. Prace będą wykonane w miejscowości Gadka w gminie Mirzec, w Pińczowie, w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w Opatowie.

Dziś wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podpisał porozumienia z przedstawicielami gmin i powiatów. W ramach projektów, na przejściach pojawią się m.in. czujniki ruchu, znaki drogowe z lampami LED oraz barierki zabezpieczające przed gwałtownym wtargnięciem na przejście.

Wojewoda podkreśla, że dzięki programowi zwiększa się bezpieczeństwo pieszych i podróżujących w województwie świętokrzyskim.

- Projekty, które zgłaszają gminy z roku na rok są coraz ciekawsze i coraz bardziej innowacyjne. Dla przykładu, montowane są elektroniczne systemy włączania świateł, które usprawniają ruch pojazdów i pieszych - zauważa.

Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego informuje, że dzięki projektowi zostanie zmodernizowane przejście dla pieszych na ulicy Henryka Sienkiewicza, które mieści się w okolicy liceum. Na ten cel gmina pozyskała ponad 82 tys. zł.

- Było to miejsce, w którym dość często dochodziło do wypadków i innych niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Chcemy, aby było ono bezpieczniejsze, w związku z tym zamontujemy m.in. barierki zabezpieczające przed gwałtownym wejściem na pasy oraz dodatkowe oświetlenia - mówi.

Prace powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.

Z kolei w Pińczowie zostaną zmodernizowane m.in. trzy przejścia dla pieszych na ulicy Batalionów Chłopskich - mówi burmistrz Włodzimierz Badurak.

- Znajdują się obok poczty i apteki, więc są to newralgiczne punkty. To dla nas ważne zmiany, bo zbliża się jesień, czyli czas w którym będą trudne warunki na drogach - mówi.

Łączna kwota dofinansowania to ponad 280 tys. zł.

Reklama