Będzie dalszy remont ostrowieckiej kolegiaty. Elewacja jest w opłakanym stanie

Data publikacji: 23.07.2021 16:43
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.07.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Kolegiata pw. św. Michała

23.07.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Kolegiata pw. św. Michała
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Elewacja ostrowieckiej kolegiaty św. Michała Archanioła doczeka się remontu. W ubiegłym roku udało się poprawić elewację na wieży kościoła. W tym roku prace będą dotyczyć nawy głównej w części północnej. Ich koszt oszacowano na około 200 tys. zł.

Parafia wystąpiła o pomoc finansową do gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Radni zdecydowali o przyznaniu 50 tys. zł.

Ks. Jan Sarwa, proboszcz parafii informuje, że kolejne 50 tys. zł przekazał wojewoda świętokrzyski, z kolei z urzędu marszałkowskiego parafia dostała 15 tys. zł. Pozostała kwota to wkład własny parafii.

Remont jest pilny, ponieważ elewacja kościoła jest w opłakanym stanie. Bez wykonania koniecznych prac, zagrożone jest utrzymanie budowli w dobrym stanie technicznym. Prace są jednak prowadzone etapami, z uwagi na bardzo wysokie koszty.

Świątynia znajduje się na wzniesieniu i stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. W jej murach zwykle odbywają się uroczystości patriotyczne i upamiętniające ważne wydarzenia z udziałem władz parlamentarnych czy samorządowych.

Kościół od 2009 roku wpisany jest do rejestru zabytków. Jego budowa rozpoczęła się w 1614r. W roku 1672 świątynia została odbudowana ze zniszczeń wojennych i ponownie konsekrowana. W latach 1924-1938 świątynia została gruntownie przebudowana na podstawie projektu znanego i cenionego architekta Stefana Szyllera, zyskując zróżnicowaną formę neobarokową.

Reklama