Będzie jaśniej i oszczędniej. Podpisano umowy

Data publikacji: 01.07.2020 14:51
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
1.007.2020 Kielce. Podpisanie umów na wymianę latarni. Od lewej: Marek Bogusławski -  wicemarszałek województwa, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa,  Andrzej Gąsior - burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia

1.007.2020 Kielce. Podpisanie umów na wymianę latarni. Od lewej: Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa, Andrzej Gąsior - burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Sześć świętokrzyskich gmin zyska nowe oświetlenie uliczne. Umowy na sfinansowanie wymiany latarni podpisał dziś marszałek województwa z przedstawicielami samorządów. Nowe latarnie zamontowane zostaną w gminach: Słupia (Jędrzejowska), Rytwiany, Łopuszno, Kielce, Obrazów i Nowa Słupia.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa zwraca uwagę, że dzięki wymianie oświetlenia, gminy nie tylko zaoszczędzą na kosztach, ale także zwiększy się w nich bezpieczeństwo. Gmina Słupia w powiecie jędrzejowskim, na wymianę oświetlenia ulicznego na ledowe, w 14 miejscowościach dostała ponad 1,1 mln zł, informuje jej wójt Tomasz Koper.

- Za te pieniądze będziemy chcieli wymienić 750 opraw przy oświetleniu ulicznym i dostawić dodatkowych 100 latarni. Do tej pory w ramach szukania oszczędności byliśmy zmuszeni włączać oświetlenie tylko w określonych godzinach. W okresie letnim było to od 21.00 do 23.00. Chciałbym, by po wymianie oświetlenia na ledowe latarnie świeciły się od zmierzchu do świtu - dodał Tomasz Koper.

W skali roku, gmina Słupia na oświetlenie uliczne wydaje około 200 tys. zł. Po zamontowaniu ledów uda się zaoszczędzić około 40 tys. zł rocznie.

Z kolei Nowa Słupia na modernizację oświetlenia w całej gminie otrzymała ponad 3,1 mln zł. Burmistrz Andrzej Gąsior informuje, że dzięki temu latarnie zostaną wymienione w 19 miejscowościach, co rocznie da około 300 tys. zł oszczędności.

1.007.2020 Kielce. Podpisanie umów na wymianę latarni. Od lewej: Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa, Tomasz Koper wójt Słupi w powiecie jędrzejowskimFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- Na terenie naszej gminy jest ponad 2 tys. słupów, na których zamontowane są lampy. Wszystkie one zostaną wymienione na nowe. Obecne oświetlenie wymaga wielu napraw, wymiany sterowników. Mamy z tym duży problem, dlatego cieszymy się, że otrzymaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego - dodał Andrzej Gąsior.

Dofinansowanie na wymianę latarni ulicznych w wysokości prawie 3,5 mln zł otrzymała także gmina Łopuszno. Dzięki temu uda się zmodernizować oświetlenie w 29 miejscowościach.

Z kolei w gminie Rytwiany wymienione zostanie oświetlenie w 15 miejscowościach. Dofinansowanie na ten cel wyniosło ponad 1,7 mln zł. Natomiast gmina Obrazów otrzymała z urzędu 1,4 mln zł. Oświetlenie wymienione zostanie w 19 miejscowościach.

Także w Kielcach latarnie uliczne zostaną wymienione na energooszczędne. W ramach projektu zaplanowano wymianę wyeksploatowanych napowietrznych linii zasilających i wymianę prawie 1200 latarni na ledowe. Na ten cel gmina Kielce pozyskała prawie 3,4 mln zł dofinansowania.

W sumie do gmin trafi ponad 14 milionów złotych.

Reklama