Będzie jeszcze jeden nabór wniosków, ale na innych zasadach

Data publikacji: 15.09.2020 17:34
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.09.2020. Kielce. Konferencja podsumowująca posiedzenie komitetu monitorującego RPO. Na zdjęciu (od lewej): Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Marcin Piętak - prezes ROT Województwa Świętokrzyskiego

15.09.2020. Kielce. Konferencja podsumowująca posiedzenie komitetu monitorującego RPO. Na zdjęciu (od lewej): Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Marcin Piętak - prezes ROT Województwa Świętokrzyskiego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Dodatkowe 4 mln zł na bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorców planuje przeznaczyć Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Taką decyzję zaakceptował Komitet Monitorujący Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa, nie ukrywa, że ta decyzja jest konsekwencją pierwszego naboru wniosków o bezzwrotną dotację obrotową finansowaną ze środków Unii Europejskiej. Do podziału było 40 mln zł, ale w pierwotnym terminie naboru, pod koniec lipca, liczba wejść na stronę internetową, gdzie wnioskodawca musiał potwierdzić złożenie dokumentu była tak duża, że wielu osobom się to nie udało. Nabór powtórzono w sierpniu, tym razem skutecznie, przyjęto ponad 2 tys. wniosków od firm.

Mimo to, przedsiębiorcy krytykowali zarząd województwa za sposób wyboru podmiotów, które otrzymają dofinansowanie. Pieniądze przyznawane są na zasadzie: kto pierwszy ten lepszy, w efekcie wiele firm, które nawet kilka minut spóźniły się z potwierdzeniem złożenia dokumentu nie dostanie dotacji.

Andrzej Bętkowski mówi, że zarząd województwa chce pomóc tym przedsiębiorcom, którzy nie uzyskali dofinansowania.

- Emocje związane z tym pierwszym naborem wniosków spowodowały, że dyskusja na Komitecie Monitorującym była bardzo drobiazgowa. Było też wiele pytań. Komitet podjął uchwałę o kolejnym naborze wniosków o dotację dla firm, które ucierpiały w wyniku pandemii – informuje marszałek.

Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju urzędu marszałkowskiego zapewnia, że w drugim naborze obowiązywały będą zupełnie inne kryteria związane z wyborem przedsiębiorców, którzy otrzymają dotację.

- Zaznaczam od razu, nie będzie liczyła się szybkość złożenia wniosku, tak aby wykluczyć już dyskusję na ten temat. O dotację będą mogły ubiegać się firmy, które w okresie trzech dowolnie wybranych miesiącach, od maja do sierpnia, zanotowały przynajmniej 30 procentowe spadki przychodów w porównaniu do tych samych miesięcy roku ubiegłego – tłumaczy Jacek Sułek.

Firmy działające krócej niż rok będą mogły porównać miesiące, w których pandemia zmniejszyła ich przychody do stycznia lub lutego tego roku. Planowany termin nowego naboru to 30 września.
Wysokość dotacji uzależniona jest od liczby osób zatrudnionych w danej firmie i waha się od 23 tys. zł w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej do 163 tys. zł w przypadku firmy zatrudniającej do 49 pracowników.

Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego uważa, że firmy zwłaszcza z branży gastronomiczno-hotelarskiej bardzo potrzebują wsparcia w formie bezzwrotnych dotacji. Przykładowo w hotelach bardzo często liczba gości nie sięga nawet połowy z analogicznego okresu roku poprzedniego.

Reklama