Będzie kolejny „Pomnik Historii” w regionie?

Data publikacji: 29.05.2020 12:10
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Archiopactwo  Cystersów w Jędrzejowie

Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie
Fot. Piotr Waleron

Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie stara się o wpisanie klasztoru na listę „Pomników Historii” oraz o nadanie kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej.

Jak informuje ojciec Bruno Paterewicz, przeor klasztoru, wniosek w sprawie „Pomnika Historii” obecnie jest konsultowany przez Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytów. Został już sprawdzony pod względem merytorycznym, a obecnie w gronie naukowców trwają dyskusje m.in. o tym jaki teren powinien zostać objęty ochroną prawną.

Archiopactwo Cystersów w JędrzejowieFot. Piotr Waleron

- „Pomnika Historii” to z jednej strony prestiżowa lista zabytków, a z drugiej strony dokument, który pokazuje, co wchodzi w skład zabytku. Wszystko po to, aby później zapewnić możliwości pozyskiwania dofinansowania. Państwo deklaruje, że te zabytki, które są na liście „Pomników Historii” będą otoczone szczególną pieką. To dla nas bardzo ważne – podkreśla ojciec Bruno Paterewicz.

W sprawie nadania tytułu Bazyliki Mniejszej, zakonnicy za pośrednictwem episkopatu Polski szykują wniosek do Stolicy Apostolskiej. Trzeba do niego dołączyć profesjonalną dokumentację fotograficzną.

Jak mówi Piotr Waleron, pasjonat fotografii, który wykonuje zdjęcia klasztoru i kościoła, to miejsce, z którym związany jest od dziecka, jednak teraz miał okazje inaczej na niego spojrzeć. Zdjęcia pozwoliły mu dotrzeć do takich zakątków klasztoru, gdzie na co dzień wierni nie mają wstępu. Ponad 600 zdjęć, wykonanych przez Piotra Walerona zasili archiwum klasztorne.

Archiopactwo Cystersów w JędrzejowieFot. Piotr Waleron

Reklama