Będzie kwesta na kieleckich cmentarzach

Data publikacji: 13.10.2021 11:19
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach poszukuje wolontariuszy do tegorocznej kwesty.

W tym roku odbywać się będzie na kilku nekropoliach. Jednak, by zbiórka mogła być efektywna potrzeba około 600 wolontariuszy, mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.

- Dziennie potrzeba nam będzie około 200 osób, bo tyle mamy skrzyneczek, do których zbieramy pieniądze. Obawiam się, że w tym roku będziemy mieli zdecydowanie mniej kwestujących ze szkół średnich, a ta grupa, co roku bardzo mocno nas wspierała - mówi Stanisław Szrek.

Jeżeli jednak zgłosi się wystarczająca liczba wolontariuszy, kwesta odbędzie się nie tylko na kieleckich nekropoliach, czyli cmentarzu Starym i Nowym oraz na Piaskach, ale także prawdopodobnie na cmentarzach w Białogonie i w Chęcinach.

- W zależności od liczby wolontariuszy kwesta będzie dwu lub trzydniowa i przeprowadzona zostanie 31 października oraz 1 i 2 listopada. Natomiast, jeżeli nie zgłosi się odpowiednia liczba chętnych, datki będą zbierane tylko 1 i 2 listopada - dodał Stanisław Szrek.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w kweście proszone są o kontakt ze stowarzyszeniem. W tym roku zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania cennych nagrobków odbędzie się po raz 29.

W ubiegłym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne i zakaz odwiedzania cmentarzy, kwesty nie odbywały się.

Podobne wiadomości
Reklama