Będzie łatwiej dojechać do Ostrowca

Data publikacji: 22.12.2020 15:08
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.12.2020. Ostrowiec Św. Podpisanie umowy o nowych liniach komunikacyjnych

22.12.2020. Ostrowiec Św. Podpisanie umowy o nowych liniach komunikacyjnych
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim, po kilkuletniej przerwie, znów wyjadą do gminy Kunów. Włodarze obydwu miast podpisali porozumienie w tej sprawie.

Jak mówi Lech Łodej, burmistrz Kunowa, od pewnego czasu mieszkańcy jego gminy narzekali na brak kursów do Ostrowca. Problem nasilił się w czasach pandemii, kiedy prywatny przewoźnik ograniczył kursy.

- Docierało sporo uwag do urzędu gminy. Kilka miejscowości było całkowicie wykluczonych jeśli chodzi o komunikację, np. Miłkowska Karczma, bardzo blisko Ostrowca, ale wiele osób nie miało możliwości dojazdu do miasta – wyjaśnia Lech Łodej.

22.12.2020. Ostrowiec Św. Podpisanie umowy o nowych liniach komunikacyjnych. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Lech Łodej - burmistrz KunowaFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

 

Podkreśla, że porozumienie między gminami daje pewność, iż kursy będą wykonywane przez dwa lata.

Jak informuje prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, to pilotażowy projekt na dwa lata. Jak dodaje, taki krok to także korzyść dla miasta.

- Możemy zadbać o to, aby MZK, mieszkańcy Kunowa i firmy w Ostrowcu skorzystały na tym porozumieniu. Bo przecież ci ludzie przyjeżdżają do Ostrowca, robią tu zakupy, inwestują. To koło zamachowe dla gospodarki, a to ważne w trudnych czasach pandemii - uważa Jarosław Górczyński.

22.12.2020. Ostrowiec Św. Podpisanie umowy o nowych liniach komunikacyjnych. Na zdjęciu (od lewej): Sławomir Kijak - skarbnik gminy Ostrowiec Św., Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Św., Lech Łodej - burmistrz Kunowa, Beata Tracz - skarbnik gminy KunówFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

 

Jak dodaje, powstaje nowa baza MZK przy ulicy Samsonowicza, kupione będą nowe autobusy, które także będą jeździć do gminy Kunów. Zachęca przy tym inne sąsiednie gminy, aby także zdecydowały się na takie porozumienia. Rozmowy toczą się już z Bodzechowem i Waśniowem.

Prezes MZK Jarosław Kateusz mówi, że gmina Kunów rocznie przeznaczy 200 tys. zł na utrzymanie linii, a to wystarczy na wykonanie 35 tys. kilometrów. Początkowo linie prowadzące przez gminę Kunów skupione będą na dowożeniu do szkół. Rozważany jest także kurs w sobotę.

- Jedna linia będzie jechać przez Boksyckę, Rudkę do Dołów Biskupich, druga przez Janik, Wymysłów do Kunowa i niektórymi kursami do Bukowia. Trzecia linia do Miłkowskiej Karczmy, czyli przedłużona zostanie linia nr 2 - informuje Jarosław Kateusz.

22.12.2020. Ostrowiec Św. Podpisanie umowy o nowych liniach komunikacyjnych. Na zdjęciu Jarosław Kateusz - prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ceny biletów skalkulowane są w trzech strefach: 2,5 zł w pierwszej strefie, w drugiej 3 zł, a w trzeciej 4 zł. Istnieje także możliwość wykupienia biletów miesięcznych.

Pierwsze autobusy pojadą do Kunowa 4 stycznia 2021 r.

Reklama