Będzie nowe oświetlenie w gminie Sobków. Będzie taniej

Data publikacji: 22.09.2020 18:19
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.09.2020 Kielce. Podpisanie umowy na wymianę oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy Sobków. Na zdjęciu (od lewej): Barbara Słoma - skarbnik gminy Sobków, Andrzej Bętkowski - marszałek  województwa, Tomasz Chaja - wójt gminy Sobków

22.09.2020 Kielce. Podpisanie umowy na wymianę oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy Sobków. Na zdjęciu (od lewej): Barbara Słoma - skarbnik gminy Sobków, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa, Tomasz Chaja - wójt gminy Sobków
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Około 250 tys. zł w skali roku będzie mogła zaoszczędzić gmina Sobków na wymianie oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy.

Dziś wójt gminy Tomasz Chaja podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim. Prace będą kosztować 2,424 tys. zł, z czego większość, 2,6 tys. zł - to unijna dotacja.

W planach jest zamontowanie 929 nowoczesnych, energooszczędnych lamp LED-owych, które zastąpią przestarzałe oprawy o dużej mocy. Ponadto, przy stadionie w Sobkowie zamontowane będą dwie lampy, które będą korzystały z odnawialnych źródeł energii. Oświetlenie wymienione zostanie w samym Sobkowie oraz na terenie całej gminy, czyli w 25 sołectwach.

22.09.2020 Kielce. Podpisanie umowy na wymianę oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy Sobków. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa, Tomasz Chaja - wójt gminy SobkówFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Marszałek Andrzej Bętkowski cieszy się, że bardzo ważna inwestycja dla gminy Sobków będzie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak dodał, modernizacja oświetlenia oznacza nie tylko oszczędności dla budżetu gminy, ale również poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i osób przyjezdnych.

Tomasz Chaja, wójt Sobkowa dodał, że z audytu jaki został przeprowadzony na potrzeby wniosku o dofinansowanie wynika, że oszczędności w stosunku do obecnych opłat za uliczne oświetlenie mogą wynieść 70 proc. rocznie, czyli około 250 tys. zł.

- Ponadto, modernizacja oświetlenia spowoduje redukcję CO2, co przekładając na finanse ma przynieść kolejne oszczędności w kwocie 50 tys. zł - twierdzi  wójt Chaja.  

- Po modernizacji oświetlenia drogi gminne i powiatowe na terenie gminy Sobków będą lepiej doświetlone - podkreślił włodarz gminy.

22.09.2020 Kielce. Podpisanie umowy na wymianę oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy SobkówFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Przetarg na modernizację oświetlenia gmina ogłosi jeszcze w tym roku. Realizacja inwestycji planowana jest w przyszłym roku.

Reklama