Będzie parking nad torami? Jest postęp w rozmowach

Data publikacji: 24.06.2020 15:44
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.05.2020 Kielce. Dworzec PKP

18.05.2020 Kielce. Dworzec PKP
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Krok bliżej do parkingu nad torami dworca PKP w Kielcach. Władze miasta uzgodniły treść porozumienia ze spółką PKP PLK i podzieliły koszty inwestycji.

Wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór informuje, że ustalono zasady wspólnego finansowania dokumentacji koncepcyjnej przebudowy układu torowego.

- Przetarg wyłaniający wykonawcę dokumentacji ma być przeprowadzony przez PKP PLK, a środki na sfinansowanie części kosztów miasta pochodzić będą z kwot wcześniej planowanych na udział w programie "Strzelnica w każdym powiecie". Uzgodniliśmy także z właścicielem torowiska, czyli spółką PKP S.A., tytuł prawny do dysponowania gruntem w celu budowy parkingu nad torowiskiem stacji – przybliża wiceprezydent.

Podpisanie porozumienia z PKP PLK otworzy drogę do modernizacji kieleckiego dworca. Treść porozumienia ma być podpisana przez prezydenta Bogdana Wentę i przedstawicieli PKP PLK po zatwierdzeniu zmian w budżecie na najbliższej sesji rady miasta. Ta wstępnie ma odbyć się 9 lipca.

Rozmowy dotyczące budowy parkingu nad torami trwają od lat. Rozpoczął je były prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Nowe władze Kielc zapowiadały w 2018 roku, że będą szukały dla tej inwestycji źródeł finansowania. Jednocześnie podjęte zostały rozmowy z PKP PLK, które odpowiadają za modernizację torów. W rozmowach nad przyszłością dworca uczestniczyli też wojewodowie, najpierw Agata Wojtyszek, a następnie Zbigniew Koniusz oraz wicewojewoda Rafał Nowak, a także świętokrzyscy parlamentarzyści.

Budowa parkingu ma korespondować z modernizacją linii kolejowej nr 8 między Warszawą, a Krakowem, za co odpowiada spółka PKP PLK oraz modernizacją budynku dworca, za którą odpowiada PKP S.A. Celem inwestycji jest przebudowa części zewnętrznej oraz wnętrza obiektu. Zostanie on w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Budynek dworca zostanie dostosowany do obecnych standardów nowoczesnej i kompleksowej obsługi podróżnych.

Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na I kwartał 2021 roku, zaś ich zakończenie planowane jest na IV kwartał 2022 roku.

Reklama