Będzie ratunek dla mieszkańców Nizin w gminie Tuczępy

Data publikacji: 11.06.2021 20:51
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.06.2021 Niziny. Od lewej: Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski, Przemysław Daca - prezes Wód Polskich, Marek Marszałek - p.o. wójta gminy Tuczępy, Grzegorz Witkowski - wiceminister infrastruktury, poseł Krzysztof Lipiec

11.06.2021 Niziny. Od lewej: Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski, Przemysław Daca - prezes Wód Polskich, Marek Marszałek - p.o. wójta gminy Tuczępy, Grzegorz Witkowski - wiceminister infrastruktury, poseł Krzysztof Lipiec
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Zarośnięty krzakami teren, zaniedbany i bardzo niebezpieczny stary zbiornik wodny już nie będą trapiły mieszkańców. Marek Marszałek, p.o. wójta gminy Tuczępy zainteresował problemem władze województwa i parlamentarzystów. Są pierwsze ważne decyzje w tym temacie.

Sprawą już zajmują się Ministerstwo Infrastruktury i Agencja Rządowa Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie. O wariantach pomocy poinformowano podczas konferencji prasowej w Nizinach.

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podkreślił, że nakładem Wód Polskich i Ministerstwa Infrastruktury zostanie wybudowany nowy zbiornik. Dodał, że zlecono szczegółową analizę tego palącego dla mieszkańców problemu. Wody Polskie, zarząd zlewni w Sandomierzu zrobił w Nizinach rekonesans, przybył z wizytą roboczą, aby zinwentaryzować problem działki i urządzeń, które tu się znajdują.

- Solennie deklaruję pełną współpracę z p.o. wójta gminy Tuczępy Markiem Marszałkiem, zarówno w przygotowaniu dokumentacji projektowej, technicznej, środowiskowej, jak i oczywiście przy zdobyciu środków na przeprowadzenie prac - mówi.

W konferencji uczestniczył także prezes świętokrzyskich struktur PiS Krzysztof Lipiec. Zapewnił, że obejmie kuratelą mieszkańców gminy Tuczępy oraz że w przeciągu kilku lat w całej gminie zostanie uregulowana gospodarka wodno-ściekowa. 

- Podczas tej wizyty, podczas tego rekonesansu w terenie nad byłym zbiornikiem wodnym zapadają w moim przekonaniu bardzo dobre decyzje. Jestem przekonany co do tego, że te deklaracje ze strony ministra oraz prezesa niebawem zostaną urzeczywistnione - zaznaczył. 

- Niziny to jedna z największych miejscowości w gminie Tuczępy i mamy tu też spore wyzwania, proporcjonalne do wielkości tej miejscowości. Te wyzwania to oczywiście kanalizacja oraz stary, zaniedbany zbiornik wodny, który stwarza zagrożenie dla okolicznych gospodarstw - mówi Marek Marszałek, p.o. wójta gminy

- Liczymy na to, że wspólnie i przy udziale parlamentarzystów, władz wojewódzkich oraz Wód Polskich uda się ten problem doprowadzić do szczęśliwego finału - mówi.

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich zaznaczył, że zobowiązał dyrektora zarządu zlewni, jak i dyrektora ZRGW w Krakowie do jak najszybszego podpisania listu intencyjnego z p.o. wójta gminy Tuczępy Markiem Marszałkiem, aby razem przygotować koncepcję budowy nowego zbiornika retencyjnego o powierzchni lustra wody ponad 1 ha.

- W dalszej kolejności będziemy razem przygotowywać całą niezbędną dokumentację i mam nadzieję również realizować zadanie. My jako Wody Polskie jesteśmy stworzeni do tego, aby współpracować ze społecznościami lokalnymi, samorządami. Na pewno będziemy to robić - zapewnił.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz dodał, że w najbliższą niedzielę, mieszkańców wybierających wójta czeka odpowiedzialne zadanie.

- To tak jakbym wybierał samochód. Jest kilka dobrych marek, ale wybiera się tę markę, którą się ma szansę daleko zajechać, a wybór Marka Marszałka to nie dość, że jest to wybór dobrego samochodu, to jeszcze z serwisem i gwarancją paliwa co najmniej na 2 lata - dodał.

Marek Marszałek, p.o. wójt gminy Tuczępy wspomniał podczas konferencji także o wnioskach o dofinansowanie, które ostatnio złożył do urzędu wojewódzkiego na modernizację wodociągu gminnego, oczyszczalni ścieków w Tuczępach oraz dróg dojazdowych do posesji.

Będzie aplikować także o fundusze na remont oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Nizinach.

 

Reklama