Będzie referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty?

Data publikacji: 31.05.2021 13:37
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Prezydent Kielc Bogdan Wenta

Prezydent Kielc Bogdan Wenta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Klub radnych Bezpartyjni i Niezależni w Radzie Miasta Kielce złożył projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referedum dotyczącego odwołania Bogdana Wenty z funkcji prezydenta Kielc.

- To z naszej strony gest dobrej woli wobec pana prezydenta i wyraz odpowiedzialności za przyszłość naszego miasta - podkreśla w przesłanym do Radia Kielce oświadczeniu przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta nie uzyskał wotum zaufania od Rady Miasta Kielce dwa razy z rzędu - w 2019 oraz 2020 roku. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym w takiej sytuacji radni mogą podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania włodarza. Klub radnych Bezpartyjni i Niezależni złożył stosowny projekt uchwały na początku września 2020 roku. Jednak z uwagi na pogarszającą się sytuację sanitarną, związaną z epidemią COVID-19, radni postanowili przełożyć dyskusję na ten temat do czasu, gdy udział w głosowaniu referendalnym nie będzie obarczony ryzykiem transmisji koronawirusa.

"Bogdan Wenta od początku prezydentury nie realizuje programu wyborczego, czyli umowy społecznej, jaką zawarł z kielczanami na pięć lat kadencji. By odwrócić uwagę mieszkańców Kielc od tego faktu, skupił się na eskalacji konfliktu z radnymi i usiłuje wmówić opinii publicznej, że radni mu dokuczają. Jest zupełnie inaczej. To Bogdan Wenta nie chce współpracować z Radą. Nie przedstawia żadnych sensownych koncepcji rozwoju miasta. Nie zabiega o ważne dla Kielc inwestycje u parlamentarzystów czy na poziomie rządowym. Przez jego pasywność Kielce są pomijane przy kolejnych rozdaniach funduszy z budżetu państwa. Nie lobbował na rzecz zabezpieczenia środków unijnych dla miasta w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej" - wylicza Kamil Suchański w swoim oświadczeniu.

Projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referedum dotyczącego odwołania Bogdana Wenty z funkcji prezydenta Kielc znajdzie się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Kielce.

 

TREŚĆ WNIOSKU O REFERENDUM W SPRAWIE ODWOŁANIA BOGDANA WENTY

Klub radnych Bezpartyjni i Niezależni w Radzie Miasta Kielce złożył w miniony piątek (27.05.2021r) projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referedum dotyczącego odwołania Bogdana Wenty z funkcji prezydenta Kielc. - To z naszej strony gest dobrej woli wobec pana prezydenta i wyraz odpowiedzialności za przyszłość naszego miasta – podkreśla przewodniczący Kamil Suchański.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta nie uzyskał wotum zaufania od Rady Miasta Kielce dwa razy z rzędu – w 2019 oraz 2020 roku. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym w takiej sytuacji radni mogą podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania włodarza. Klub radnych Bezpartyjni i Niezależni złożył stosowny projekt uchwały na początku września 2020 roku.

Jak podkreśla przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański, inicjatywa wychodziła naprzeciw oczekiwaniom Bogdana Wenty, który w sierpniu tego samego roku publicznie nawoływał radnych do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu referendum.

„Jeżeli się powiedziało ‘A’, to teraz trzeba powiedzieć ‘B’ – tak czynią ludzie honoru. Apeluję więc do wszystkich Państwa. Najpierw do Pana Przewodniczącego. Proszę dłużej nie zwlekać i wyznaczyć termin sesji w sprawie referendum, potem do radnych podejmujących decyzję. Nie wahajcie się - zagłosujcie za referendum. A wreszcie do mieszkańców: weźcie w tym referendum udział i zdecydujcie, kto powinien zostać odwołany czy Rada czy Prezydent Bogdan Wenta” - mówił Bogdan Wenta.

Jednak z uwagi na pogarszającą się sytuację sanitarną związaną z epidemią Covid-19 radni postanowili przełożyć dyskusję na ten temat do czasu, gdy udział w głosowaniu referendalnym nie będzie obarczony ryzykiem transmisji koronawirusa. Jak zaznacza Kamil Suchański, obecnie liczba nowych zachorowań gwałtownie spada, zatem warunki epidemiologiczne nie stanowią już przeszkody do organizacji referendum – zwłaszcza, że na 13 czerwca zaplanowano wiele przedterminowych wyborów w całym kraju, w tym między innymi w Rzeszowie czy gminie Tuczępy w powiecie buskim.

- To z naszej strony kolejny gest dobrej woli wobec pana prezydenta i wyraz odpowiedzialności za przyszłość naszego miasta. Nie możemy dłużej tolerować szkodliwej dla Kielc działalności Bogdana Wenty. Jesteśmy konsekwentni i zdeterminowani, by zakończyć ten niechlubny epizod w historii naszego miasta. Z najbliższego otoczenia pana prezydenta płyną coraz bardziej wyraźne sygnały, iż odwołanie w referendum byłoby dla niego upragnioną opcją honorowego pożegnania się ze stanowiskiem, które jest dla niego źródłem dużego dyskomfortu, wręcz cierpienia trudnego do zniesienia – mówi Kamil Suchański.

- Bogdan Wenta od początku prezydentury nie realizuje programu wyborczego, czyli umowy społecznej, jaką zawarł z kielczanami na pięć lat kadencji. By odwrócić uwagę mieszkańców Kielc od tego faktu, skupił się na eskalacji konfliktu z radnymi i usiłuje wmówić opinii publicznej, że radni mu dokuczają. Jest zupełnie inaczej. To Bogdan Wenta nie chce współpracować z Radą. Nie przedstawia żadnych sensownych koncepcji rozwoju miasta. Nie zabiega o ważne dla Kielc inwestycje u parlamentarzystów czy na poziomie rządowym. Przez jego pasywność Kielce są pomijane przy kolejnych rozdaniach funduszy z budżetu państwa. Nie lobbował na rzecz zabezpieczenia środków unijnych dla miasta w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej – wylicza Kamil Suchański.

Przewodniczący Rady Miasta Kielce zwraca uwagę na galopujące pogłębianie się zadłużenia samorządu za kadencji Bogdana Wenty. - Od końca 2018 roku do końca 2021 roku suma zobowiązań Kielc wobec rynków finansowych wzrośnie z 849 milionów złotych do miliarda 61 milionów złotych. To skok o 212 milionów złotych w trzech lat, czyli ponad 70 milionów złotych rocznie. Jeśli ta szalona dynamika wiązania pętli finansowej na szyi Kielc utrzyma się, niebawem miasto stanie się bankrutem bez możliwości między innymi wypłacania pensji nauczycielom, realizacji inwestycji czy utrzymania podstawowych usług publicznych dla mieszkańców. Każdy dzień urzędowania Bogdana Wenty na stanowisku prezydenta Kielc zbliża nas do katastrofy, z której nie podniesiemy się przez lata – mówi Kamil Suchański.

- Liczę, że pan prezydent potwierdzi swoje oficjalne poparcie dla idei organizacji referendum oraz aktywnie włączy się w działania zmierzające do uzyskania jak najwyższej frekwencji – dodaje Kamil Suchański.

Projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referedum dotyczącego odwołania Bogdana Wenty z funkcji prezydenta Kielc znajdzie się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Kielce.

Reklama