Będzie referendum w sprawie odwołania Wenty? Zdecydują radni

Data publikacji: 14.10.2021 06:04
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.09.2021. Kielce. Sesja rady miasta

16.09.2021. Kielce. Sesja rady miasta
Fot. Anna Kwapisz / Radio Kielce

Dziś będą obradować kieleccy radni. Jednym z najważniejszych tematów będzie powracająca sprawa referendum w sprawie odwołania prezydenta Bogdana Wenty. Projekt uchwały w tej sprawie został złożony w maju tego roku przez klub Bezpartyjni i Niezależni.

Powodem jest dwukrotne nieotrzymanie przez Wentę wotum zaufania: w 2018 oraz 2019 roku. Obecny prezydent od początku swojej kadencji otrzymał wotum zaufania jedynie za rok 2020. 

Jak wyjaśniał przewodniczący rady miasta Jarosław Karyś, radni mają prawo organizacji referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta, pomimo faktu, że otrzymał już w tym roku wotum zaufania.

Projekt uchwały w sprawie referendum był dotychczas kilkukrotnie zdejmowany z porządku obrad sesji rady miasta. Poprzednio część radnych argumentowała odwleczenie decyzji epidemią koronawirusa lub zbliżającą się sesją absolutoryjną. Jednak według obowiązującego prawa, rada miasta ma cztery miesiące na rozpatrzenie projektu uchwały.

W trakcie sesji przedstawiona zostanie także propozycja prezydenta Kielc dotycząca spłaty długu, polegająca na emisji obligacji komunalnych. Wdrożenie takiego rozwiązania zakłada zamianę kredytów długoterminowych i wysokooprocentowanych właśnie na obligacje, co przełoży się na łatwiejsze zarządzaniem długiem, a jednocześnie ma przyczynić się do zaoszczędzenia ok. 5-6 mln złotych.

Innym tematem będzie projekt podniesienia stawki podatku od nieruchomości. Zmiana zakłada podwyższenie opłat od początku przyszłego roku o 7 proc.

Podczas obrad radni zajmą się także projektem uchwały zakładającej zmiany w sposobie opłat za odbiór śmieci. W tej chwili obowiązuje opłata comiesięczna, od nowego roku miałyby to być opłaty wnoszone raz na kwartał.

Pojawią się także projekty uchwał dotyczące wydzierżawienia gruntu przy ul. Wincentego Witosa i ul. Józefa Brandta wraz z odstąpieniem od obowiązku przetargowego.

Jeszcze raz powróci również temat Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Dobromyślu.

Sesja rady miasta rozpoczęła się o godz. 9.30.

Reklama