Będzie remont skweru. Oferty mieszczą się w budżecie

Data publikacji: 19.11.2020 13:36
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Park Kultury

Starachowice. Park Kultury
Fot. UM Starachowice

Znacznie tańszy niż się spodziewano będzie remont skweru przed Parkiem Kultury w Starachowicach. Po otwarciu ofert okazało się, że najtańsza jest o 1,5 mln zł niższa, niż przewidywany na tę inwestycję budżet. Oznacza to, że miasto będzie mogło rozpocząć prace.

Park Kultury mieści się w budynku, którego projekt powstał przed II wojną światową, ale gotowy obiekt został oddany do użytku w 1950 roku. Wtedy też powstały kaskadowe ogrody przed głównym wejściem. Ich projektantem i opiekunem był Tadeusz Bilicz, nazywany ogrodnikiem Starachowic.

Opracował on kompleksowy plan zieleni w mieście. Dziś jednak z założenia kwiatowego niewiele zostało - mówi prezydent Marek Materek.

- Prace obejmą rozbiórkę obiektów małej architektury, a później remont i budowę chodników, drogi wewnętrznej oraz parkingu na 58 samochodów - zapowiada prezydent.

Miejsca postojowe zostaną ulokowane od strony ulicy Fabrycznej. Odnowiona zostanie także nieczynna od wielu lat fontanna. Całość będzie oświetlona, zamontowany zostanie monitoring oraz kanalizacja deszczowa.

- Chcemy zachować jak najwięcej nasadzeń, aby miejsce zachowało dawny charakter. Wycinka będzie prowadzona jedynie tam, gdzie będzie to konieczne. Skwer będzie nosił imię Tadeusza Bilicza - dodaje Marek Materek.

Na odnowienie terenu miasto zaplanowało w budżecie 4 mln złotych, najtańsza oferta opiewa na 2,5 mln złotych. To oznacza, że przetarg zostanie rozstrzygnięty, a prace przed Parkiem Kultury mają się zakończyć do września przyszłego roku.

Pieniądze pochodzą z unijnych funduszy na rewitalizację miasta.

Reklama