Będzie teatr jak marzenie. Zawichost wraca do tradycji

Data publikacji: 05.05.2021 16:11
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.05.2021. Zawichost. Remiza po przebudowie. Na zdjęciu od lewej senator PiS Jarosław Rusiecki, Katarzyna Kondziołka - burmistrz Zawichostu, Edyta Rębiś - przewodnicząca Rady Miasta w Zawichoście

05.05.2021. Zawichost. Remiza po przebudowie. Na zdjęciu od lewej senator PiS Jarosław Rusiecki, Katarzyna Kondziołka - burmistrz Zawichostu, Edyta Rębiś - przewodnicząca Rady Miasta w Zawichoście
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawichoście już wkrótce będzie służyć nie tylko strażakom, ale również amatorskiemu teatrowi. Po modernizacji budynku, gmina planuje reaktywację grupy, działającej w mieście w trakcie zaborów i w okresie międzywojennym.

W remizie organizowane będą również koncerty, spotkania i spektakle z udziałem profesjonalnych aktorów.

Większość pieniędzy na remont i wyposażenie obiektu pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzisiaj władze miasta zaprezentowały efekt wykonanych prac senatorowi Jarosławowi Rusieckiemu z PiS, dziękując mu za pomoc w uzyskaniu pieniędzy.

Parlamentarzysta jest zadowolony z tego, że budynek remizy odzyska blask, bo będzie służył wszystkim mieszkańcom, a powstał w czynie społecznym i był dumą poprzednich pokoleń.

Senator dodał, że pieniądze przekazywane samorządom na różnego rodzaju inwestycje  przyczyniają się do rozwoju gmin i powiatów, ponieważ dzięki nim lokalne budżety mogą być wydawane na inne, potrzebne przedsięwzięcia.

Burmistrz Katarzyna Kondziołka przypomniała, że obiekt nie był remontowany od 1945 roku, a ma już 110 lat. Nie było w nim instalacji centralnego ogrzewania, ani bieżącej wody i łazienek. W ramach inwestycji zainstalowano brakującą infrastrukturę, doprowadzono wodę, odnowiono scenę, która była tam od zawsze oraz salę, która będzie jednocześnie świetlicą. Pracami nad odnowieniem sceny zajmowali się specjaliści z teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Scena ma kurtyny, garderobę oraz sprzęt techniczny.

Przewodnicząca Rady Miasta Edyta Rębiś podkreśliła znaczenie inwestycji dla środowiska lokalnego. Doceniona została w ten sposób straż pożarna działająca w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym i często wyjeżdżająca do akcji na drodze wojewódzkiej 777.

W remizie przechowywany będzie sztandar OSP pochodzący z 1926 roku. Na ścianach zawieszono plansze przedstawiające historię jednostki na archiwalnych zdjęciach. Całość prac związanych z przebudową remizy oraz jej wyposażeniem kosztowała 720 tys. złotych. 500 tys. zł pochodziło z Funduszu Inwestycji Lokalnych, a pozostałe pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Reklama