Będzie więcej miejsc rekreacyjnych. Fałków zmieni wizerunek

Data publikacji: 05.08.2020 14:44
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.08.2020. Fałków. Ruiny zamku

05.08.2020. Fałków. Ruiny zamku
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Istniejący od XIII wieku Fałków odzyska dawny blask. Zielona woda w fosie wokół ruin zamku zostanie oczyszczona, powstaną promenady oraz miejsca spotkań mieszkańców.

To jedno z najstarszych miast w województwie świętokrzyskim. W 1340 roku Kazimierz Wielki zezwolił Jakubowi i Piotrowi Fałkowskim na przekształcenie wsi w miasto na prawie magdeburskim. Dzięki funduszom na rewitalizacje stolic gmin, Fałków zostanie odnowiony. Z XIV-wiecznego zamku zachowały się mury z oknami oraz fosa z parkiem. Jak informuje Henryk Konieczny, wójt Fałkowa w ramach rewitalizacji odnowione zostanie otoczenie zamku.

- W ramach rewitalizacji oczyścimy fosę wokół dworu obronnego, stworzymy też promenadę - mówi wójt.

Henryk Konieczny dodaje, że w parku będą odbywać się pikniki rodzinne czy wydarzenia kulturalne. Drugim miejscem, które ma pełnić funkcję reprezentacyjną i kulturalną to plac znajdujący się w sąsiedztwie urzędu gminy.

- Plac zostanie wyłożony kostką brukową, wokół zasadzimy nowe rośliny. Dodatkowo pięć lamp zapewni oświetlenie. Całość zostanie ogrodzona - mówi wójt.

W każdy czwartek plac ma być miejscem targowicy miejskiej. Podczas uroczystości gminnych przekształci się w miejsce defilad, wystąpień i koncertów, dzięki zakupionej scenie.

Gmina otrzymała 3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Koszt zadań wykonywanych przez gminę Fałków to 3,8 mln zł.

adv adv
Wiadomości
Reklama