Będzie większa strefa płatnego parkowania?

Data publikacji: 21.07.2020 13:47
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.11.2019. Kielce. Parkomat

28.11.2019. Kielce. Parkomat
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Władze Kielc będą rozważać poszerzenie strefy płatnego parkowania. Może ona objąć tereny do ulicy Jesionowej z jednej strony i Szczecińskiej z drugiej. Kieleccy radni analizują raport dotyczący potrzeb parkingowych w mieście.

Dokument został przygotowany przez ekspertów, pod przewodnictwem profesora Andrzeja Szaraty z Politechniki Krakowskiej. Wynika z niego, że miejsc postojowych w Kielcach brakuje, a rotacja parkujących samochodów jest zbyt mała.

Jak twierdzi radna Agata Wojda z KO, przewodnicząca komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, z analizy wynika m.in., że kierowcy korzystający ze strefy zajmują tam miejsca parkingowe średnio ponad 2 godziny. Jeszcze gorzej jest w miejscach przyległych do strefy, gdzie czas postoju zdecydowanie się wydłuża. Radna zaznacza, że w badaniu przedstawione zostały opinie użytkowników strefy.

- Okazuje się, że użytkownicy strefy są w stanie ponieść wyższą opłatę, a w zamian uzyskać możliwość znalezienia wolnego miejsca postojowego. Także analiza miejsc przyległych do strefy pokazała, że w mieście występują duże problemy na ulicach okalających. Kierowcy uciekając poza płatną strefę, zajmują miejsca mieszkańcom okolicznych budynków - podkreśla. Zdaniem Agaty Wojdy powinna nastąpić korekta granic płatnej strefy.

Sceptycznie do zaprezentowanej analizy podchodzi Jarosław Karyś, z Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, cały raport jest dokumentem, który ma usprawiedliwić konieczność powiększenia strefy.

- To nie jest tak, że musimy koniecznie zarabiać na parkowaniu w centrum miasta. Obecne rozwiązania funkcjonują być może nie do końca sprawnie, jednak zmiany i ingerencje mogą rodzić raczej konsekwencje ujemne, niż korzyści dla miasta. Ten dokument jest mi znany, jednak nie ze wszystkimi jego tezami się zgadzam - podkreśla.

Joanna Winiarska, radna klubu Bezpartyjni i Niezależni zwraca uwagę, że analiza potrzeb parkingowych nie zawiera istotnych aspektów dotyczących przyszłości strefy.

- Brakuje kwestii dotyczących dalszych planów miasta i ewentualnego powiększenia strefy, czy ewentualnego zwiększenia liczby dostępnych miejsc w już istniejącej strefie - podkreśla.

Na wrzesień zaplanowano spotkanie wszystkich radnych miejskich z autorem raportu profesorem Andrzejem Szaratą.

Reklama