Będziemy sadzić drzewa

Data publikacji: 16.09.2020 14:21
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ubiegłoroczna akcja „SadziMY”

Ubiegłoroczna akcja „SadziMY”
26.04.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Kilka tysięcy sadzonek drzew trafi do słuchaczy Radia Kielce. Nasza rozgłośnia, rozda je wspólnie z Nadleśnictwem Kielce. W piątek rozpocznie się druga akcja „SadziMY”, zapoczątkowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Roman Wróblewski, zastępca nadleśniczego mówi, że akcja zapoczątkowana przez prezydenta okazała się sukcesem, zaangażowało się w nią mnóstwo osób. Jak tłumaczy, celem jest zadrzewienie miejscowości w całym kraju.

- Chcemy by te drzewka były w miastach, przy domach, szkołach, szpitalach. Czym więcej drzew, tym zdrowiej i lepiej – przekonuje Roman Wróblewski.

W całej Polsce, Lasy Państwowe przygotowały milion sadzonek do rozdania, w naszym województwie do mieszkańców trafi ich kilka tysięcy. Będzie można je odbierać od godziny 9:00 w siedzibie Nadleśnictwa Kielce.

Jak mówi Renata Morąg, sekretarz redakcji Radia Kielce, sadzonki będą czekały również przed naszą rozgłośnią.

- Od godziny 10:00 będziemy czekać z sadzonkami czterech gatunków. Będą to: buk, dąb, modrzew i sosna. Jak nas zapewnili leśnicy, nie ma możliwości, żeby się nie przyjęły - zapewnia Renata Morąg.

Sadzonki są tak przygotowane, że wystarczy je wsadzić w ziemię, podlać i powinny się przyjąć. O tym jak skutecznie to zrobić będziemy mówili też na naszej antenie w czwartek przed południem, informacje na temat drzew i akcji zaplanowaliśmy również w piątek.

Zalet sadzenia drzew w mieście jest mnóstwo. Z badań wynika, że 10-metrowe drzewo produkuje średnio około 118 kg tlenu rocznie, to ponad połowa tego, ile potrzebuje jeden człowiek w tym samym czasie. Ale już 60-letnia sosna wydziela rocznie tyle tlenu, ile zużywają 3 osoby. Drzewa filtrują też powietrze, są w stanie ograniczyć zapylenie aż o 75 procent.

Reklama