Begonia i hortensja - piękne kwiaty na nasze balkony

Data publikacji: 30.05.2021 12:35
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.05.2021. Kielce. Agrocentrum Kielce. Begonia

30.05.2021. Kielce. Agrocentrum Kielce. Begonia
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Kwiaty na dobre ozdobiły już nasze balkony i tarasy. Jedną z roślin, którą bardzo chętnie wybieramy do jest begonia. Warto pamiętać, że lubi rosnąć w miejscach cienistych lub półcienistych i wtedy doskonale prezentuje swoje walory ozdobne.

Jak mówi Lilia Kowalewska, ekspert do spraw ogrodnictwa z Agrocentrum Kielce, begonie nie są kłopotliwe w hodowli, kwitną bardzo długo, a kwiaty pojawiają się przez cały sezon. Rośliny lubią też dużą ilość nawozów.

- To rośliny żarłoczne. Są wdzięczne za podlewanie nawozami wieloskładnikowymi lub o spowolnionym działaniu. Nie lubią suchych miejsc, musimy pamiętać, aby gleba nie przesychała. Są odmiany, które mają pełne kwiaty, jak i kwiaty pojedyncze, a także o bardziej zwisających lub krótszych łodygach - wymienia.

Begonie dobrze rosną w przeciętnej ziemi ogrodowej, bogatej w składniki mineralne. Mogą być to też ziemie wyposażone w hydrożel i nawóz spowolniony. Roślina nie lubi ziemi bardzo kwaśnej i zasadowej.

Lilia Kowalewska radzi, aby begonii nie sadzić zbyt głęboko, a także nie stosować dużej ilości wody przy podlewaniu.

- Pamiętajmy również, aby był drożny odpływ w doniczce. W przypadku zalania pędy zaczynają gnić i rośliny są wtedy nie do uratowania - przestrzega.

Jeżeli nasz balkon znajduje się w miejscu cienistym, nie ma dużych upałów, roślina doskonale sobie radzi i przez kilka dni może być niepodlewana, co jest szczególnie ważne podczas naszej nieobecności w domu.  

Begonie nie lubią deszczu, który pada bezpośrednio na kwiaty, gdyż wtedy mogą ulec zniszczeniu. Pojawiają się plamy na liściach, zaczynają chorować, może pojawić się szara pleśń. Lubią częste podlewanie, bowiem w ziemi piaszczystej będą słabo rosły.

Inną z roślin, która doskonale się sprawdza w miejscach cienistych i półcienistych jest hortensja. Roślina lubi lekko kwaśne podłoże. Do hortensji używamy specjalnego nawozu.

Jak zapewnia Lilia Kowalewska, hortensja pięknie kwitnie przez cały sezon, a kwiaty można zarówno zasuszać, jak i używać do wazonów. Z uwagi na to, że roślina wymaga przestrzeni, doskonale się nadaje na tarasy nieco większe.

30.05.2021. Kielce. Agrocentrum Kielce. HortensjaFot. Kamil Król / Radio Kielce

Reklama