Betlejemskie Światło Pokoju dotarło w niedzielę do Kielc

Data publikacji: 13.12.2020 21:15
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.12.2020 Kielce. Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

13.12.2020 Kielce. Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Harcerze przekazali je podczas mszy świętej, która wieczorem odbyła się w kościele pw. św. Jadwigi Królowej.

Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju w Polsce trwa już 30 lat. Jak podkreśliła podharcmistrz Agnieszka Stochmal, rzecznik prasowy ZHP Chorągwi Kieleckiej, jest ono symbolem pokoju na świecie.

W tym roku ze względu na pandemię przekazanie światła odbyło się w innej formule.

- Nie spotkaliśmy się na wielkim zlocie. W tym roku było kameralnie, reprezentacje Chorągwi otrzymały w Zakopanem światło od naszej naczelniczki ZHP, a wcześniej, na Łysej Polanie ZHP przejęło to światło od czeskich skautów - powiedziała.

Do Kielc światło przywiozła jedna z drużyn harcerskich. Dalej przekazane zostało ono podczas mszy świętej, którą odprawiono w kościele pw. św. Jadwigi Królowej. Przewodniczył jej biskup Andrzej Kaleta.

Jak mówił w homilii, Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem samego Chrystusa. Jest ono transportowane samolotem z Ziemi Świętej do Wiednia. Następnie harcerze przewożą je do innych krajów.

- Harcerze pięknie włączają się dziś w tę wielką misję Kościoła - zapowiadania i przynoszenia ludziom Chrystusa, który jest światłością i pokojem. Bez Chrystusa jednoczącego nas z Bogiem, nie ma dla nas pokoju: wnętrza, serca, sumienia. Dopóki nasze serce nie spocznie w Chrystusie, nie zyska wewnętrznego pokoju - mówił biskup.

Agnieszka Stochmal podkreśla, że Betlejemskie Światło Pokoju jest także zwieńczeniem działań podejmowanych przez społeczność ZHP przez cały rok. Gdy tylko wybuchła epidemia, harcerze i harcerki Chorągwi Kieleckiej przyłączyli się do akcji wspierania służb medycznych w kraju poprzez wspólne szycie maseczek. Na pomoc w czasie pandemii mogą liczyć także seniorzy. W trosce o ich zdrowie harcerze i harcerki robią dla nich zakupy, realizują recepty, płacą rachunki czy też wyprowadzają na spacer psy. Mimo pandemii trwają także zdalne zbiórki z zuchami i harcerzami, a kadra szkoli się do dalszych działań.

Po mszy Betlejemskie Światło Pokoju odebrali przedstawiciele szesnastu hufców ZHP Chorągwi Kieleckiej, którzy później przekażą je do swoich parafii i instytucji. Można je odebrać kontaktując się z druhami ze swojego hufca.

Reklama