Bez rodzin i przyjaciół. Elewi złożyli przysięgę wojskową

Data publikacji: 21.11.2020 09:10 / Data aktualizacji: 21.11.2020 12:15
Autor: Michał Kita / Kategoria: Strefa munduru
21.11.2020 Kielce. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Przysięga elewów służby przygotowawczej

21.11.2020 Kielce. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Przysięga elewów służby przygotowawczej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

81 elewów z terenu całego kraju złożyło uroczystą przysięgę wojskową na placu apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Przyrzeczenie było zwieńczeniem miesięcznego szkolenia, które odbywało się na kieleckiej Bukówce. Z uwagi na pandemię koronawirusa uroczystość odbyła się bez obecności rodzin i przyjaciół żołnierzy.

Jak mówi, pochodzący z Torunia szeregowy Kamil Blonkowski, jednym z powodów wstąpienia do wojska była dla niego ciekawość i chęć sprawdzenia swoich umiejętności.

- Okres przygotowawczy był ciężki i wymagający. Musieliśmy przestawić się z życia cywilnego na życie w mundurze, to była dobra szkoła dla nas wszystkich. Dowiedzieliśmy się wiele nowych rzeczy. Wojsko daje dużą lekcję pokory, samozaparcia oraz pokazuje jak silni potrafimy być naprawdę - zaznacza.

Podpułkownik Paweł Polak, zastępca komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych mówi, że mimo krótkiego okresu szkolenia elewi musieli mierzyć się z wieloma wyzwaniami.

- Z uwagi na pandemię szkolenie przygotowawcze było krótsze, co wymusiło większą intensyfikację zajęć. Program i podstawy jakie muszą poznać żołnierze są takie same, dlatego nie robiliśmy wyjątków także i tym razem. Wiązało się to z większym zmęczeniem żołnierzy, drobnymi kontuzjami. Musieli sobie z tym poradzić – przyznaje.

Po zakończeniu szkolenia żołnierze zostaną przeniesieni do rezerwy i będą mogli starać się o podpisanie kontraktu w zawodowej służbie wojskowej.

Reklama