Bez rodziny i przyjaciół. Świętokrzyscy terytorialsi złożyli przysięgę

Data publikacji: 25.10.2020 19:05
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Strefa munduru
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. por. Marcin Kowal / ŚBOT

Prawie 30. żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło dziś przysięgę. Uroczystość zorganizowana z zachowaniem reżimu sanitarnego odbyła się na terenie 3. Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu, gdzie siedzibę ma również 102. batalion lekkiej piechoty świętokrzyskiej brygady.

Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji żołnierzy. Osoby składające przysięgę, były w maseczkach i stały w odległości 2 metrów od siebie.

W wydarzeniu nie uczestniczyły żadne dodatkowe osoby. Ceremonia odbyła się także bez udziału rodzin żołnierzy. Była to już osiemnasta przysięga żołnierzy w historii 10. ŚBOT i złożona została na niedawno wręczony sztandar brygady.

Przypomnijmy, w marcu tego roku ze względu na epidemię koronawirusa Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły tryb działania ze szkoleniowego na antykryzysowy.

Zostały między innymi zawieszone wszystkie szkolenia i uroczystości wojskowe. Wraz ze stopniowym luzowaniem obostrzeń, zaczęto przywracać szkolenia żołnierzy. Pierwsze szkolenie podstawowe w dobie pandemii, świętokrzyscy terytorialsi rozpoczęli 11 lipca, kolejne odbyły się w sierpniu i październiku, którego zwieńczeniem była niedzielna uroczystość.

Żołnierze, którzy złożyli dziś przysięgę, to w większości ludzie młodzi, średnia wieku wynosi poniżej 30 lat. Zasilą głównie oba bataliony lekkiej piechoty w Sandomierzu oraz w Kielcach.

Reklama