Bez szopki i cystersów nie ma świąt. Mówią mieszkańcy Jędrzejowa

Data publikacji: 25.12.2020 17:41
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Klasztor Cystersów w Jędrzejowie

Szopka w klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie nawiązuje w tym roku do 880-lecia fundacji klasztoru i 75-lecia powrotu zakonników do miasta po kasacie. Nie brakuje też odniesień do przyszłorocznego 750-lecia nadania praw miejskich.

Jak mówi ojciec Jakub Zawadzki, proboszcz parafii bł. Wincentego Kadłubka to również bardzo ważny jubileusz dla zakonu, ponieważ przypomina, że w momencie nadania praw miejskich Jędrzejowowi miejscowość należała do cystersów.

- Aby podkreślić te ważne jubileusze w szopce obok tradycyjnych elementów, czyli figur Świętej Rodziny z Dzieciątkiem, pastuszków, zwierząt, młyna i fontanny umieszczone zostały m.in. elementy fasady kościoła klasztornego oraz postaci 14 mnichów, którzy powracają do Jędrzejowa i pracują wypełniając swój charyzmat - dodał ojciec Jakub.

- W tym roku Święta Rodzina umiejscowiona została w fasadzie kościoła, która została wykonana przez młodzież działającą w Szlachetnej Paczce. Są również kamienice charakterystyczne dla miasta m.in. Muzeum im. Przypkowskich oraz wieża ciśnień. Nad szopką górują dwa anioły. Jeden trzyma herb cysterski, a drugi herb Jędrzejowa - podkreślił proboszcz.

Tegoroczna szopka w Klasztorze Cystersów w Jędrzejowie opatrzona została hasłem: „Przychodzę by otrzeć łzy z Twoich oczu”. Jak mówi ojciec Jakub szopka, w której jest Dzieciątko Jezus ma budzić nadzieję oraz dawać radość każdemu, kto przychodzi się pomodlić.

Mieszkańcy, którzy oglądali szopkę podkreślali, że klasztor to bardzo ważne miejsce. Ze względu na pandemię we mszy uczestniczyli on-line, ale przyszli pomodlić się przy szopce.

- Szopka jest inna niż w latach poprzednich, ale jak zwykle wyjątkowa. Nie zabrakło elementów nawiązujących do rocznicy przybycia cystersów oraz nadania praw miejskich. Bez szopki, klasztoru i cystersów nie ma świąt - podkreślali mieszkańcy Jędrzejowa.

Szopka bożonarodzeniowa w jędrzejowskim klasztorze przyozdobiona została jodłami kaukaskimi, cyprysami i mchem. Jest wysoka na 7 metrów i głęboka na około 6 metrów. Zawiera około tysiąca elementów. Jest to największa i najstarsza szopka w powiecie jędrzejowskim. Stopniowo rozbudowywano ją od 1957 roku, kiedy to została przeniesiona z kaplicy świętego Bernarda i umieszczona w północnym transepcie kościoła.

Drewniana szopka bożonarodzeniowa stanęła również przed głównym wejściem do kościoła klasztornego.

Reklama