Bezpieczniej na wakacje. Rozpoczęły się kontrole autokarów

Data publikacji: 26.06.2020 11:24
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.06.2020. Kielce. Kontrole autokarów

26.06.2020. Kielce. Kontrole autokarów
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Wypoczęty kierowca i sprawny autokar - to podstawowe warunki bezpiecznej podróży. Od dzisiaj na parkingu przy stadionie piłkarskim w Kielcach każdy pojazd może zostać sprawdzony przed wyruszeniem w trasę.

Komisarz Artur Putowski, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że w ubiegłym roku na prośby rodziców, sprawdzono 260 autokarów. 5 z nich nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy. Dopatrzono się w nich niesprawnych układów hamulcowych, nieprawidłowego oświetlenia oraz nadmiernie zużytego ogumienia. Trzeba było podstawić inne sprawne pojazdy - dodaje.

- W trakcie kontroli sprawdzamy stan techniczny autokaru, wyposażenie, oznakowanie oraz stan psychofizyczny kierowców. Osoba, która chce wyruszyć w podróż musi być trzeźwa, a także wypoczęta. Musi mieć także wszystkie niezbędne dokumenty - zaznacza policjant.

26.06.2020. Kielce. Kontrole autokarówFot. Monika Miller / Radio Kielce

Razem z policjantami na parkingu będą pracować funkcjonariusze Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Szef formacji Krzysztof Tosnowiec zauważa, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w autokarze mogą być zajęte wszystkie fotele. Będziemy jednak kontrolować przestrzeganie innych zaleceń sanitarnych - zapewnia.

- Należy pamiętać, że w komunikacji publicznej trzeba mieć założone maseczki, które zasłaniają nos i usta - podkreśla.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak zauważa, że głównym celem akcji jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego dojazdu na letni wypoczynek.

26.06.2020. Kielce. Kontrole autokarówFot. Monika Miller / Radio Kielce

- W tym punkcie będzie można upewnić się, że autokar jest sprawny. W imieniu wszystkich rodziców, chciałbym podziękować policjantom oraz inspektorom za tę pracę - mówi.

Punkt będzie czynny codziennie od godziny 6.00 do godziny 10.00, do końca wakacji. Jeżeli autokar wyrusza o innej porze, należy zgłosić to policji i poprosić, aby patrol podjechał we wskazane miejsce.

Aby uświadomić kierowcom do ilu niebezpiecznych zdarzeń na drogach dochodzi każdego dnia, dziś także zostaje uruchomiona wirtualna mapa śmiertelnych wypadków. Dane będą aktualizowane codziennie.

Reklama