Bezpłatne badania dla mieszkanek Bodzentyna, Pawłowa i Waśniowa

Data publikacji: 02.11.2020 12:37
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Krzysztof Żołądek / Radio Kielce

Mieszkanki Bodzentyna, Pawłowa i Waśniowa będą miały w najbliższych dniach możliwość skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych.

Mobilna klinika Świętokrzyskiego Centrum Onkologii 4 i 5 listopada stacjonować będzie przy ośrodku zdrowia w Bodzentynie, 6 i 9 listopada przy urzędzie gminy w Pawłowie, a 10 listopada w Waśniowie, także przy urzędzie gminy. Badania będą wykonywane w godzinach 10.00 - 16.00. Należy mieć przy sobie dowód osobisty.

Diagnostyka w cytomammobusie jest wykonywana z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdym badaniu sprzęt jest odkażany, a w mobilnej pracowni diagnostycznej mogą przebywać najwyżej dwie pacjentki.

Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne, panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, ponadto przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata. Natomiast z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi, badanie należy powtarzać co trzy lata.

Reklama