Bezpłatne badania podczas Białej Soboty w ŚCO

Data publikacji: 18.09.2021 11:50
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.09.2021. Kielce. Biała Sobota

18.09.2021. Kielce. Biała Sobota
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Mammografia, cytologia, analiza składu ciała czy pomiar ciśnienia tętniczego, to tylko niektóre badania jakie można wykonać w sobotę (18 września) bezpłatnie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Biała Sobota potrwa do godziny 14.00.

Jak mówi doktor Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, z profilaktyki mogą skorzystać nie tylko kobiety. 

- Żartobliwie mogę stwierdzić, że promujemy używki, ponieważ zapraszamy długoletnich palaczy, którzy mogą zakwalifikować się do profilaktyki raka płuca, skorzystać można z badań profilaktycznych nowotworów głowy i szyi. Poza badaniami można zapisać się także na kolejne terminy wizyt. Tradycyjnie też wykonujemy badania cytologiczne i mammograficzne - wyjaśnia. 

Przy Okazji Białej Soboty ŚCO zaprezentowało ciężarowego MAN-a do transportu mobilnego cytomammobusu. Dr. Leszek Smorąg zaznacza, że pojazd o wartości ponad 200 tys. zł udało się zakupić dzięki wsparciu funduszy europejskich. 

- Dzięki temu mamy nadzieję, że specjaliści z ŚCO będą mogli dotrzeć z ofertą profilaktycznych badań w każdy zakątek województwa świętokrzyskiego. Zachęcam do badań, bo z profilaktyką nie jest dobrze. W przypadku mammografii województwo świętokrzyskie plasuje się poniżej średniej ogólnopolskiej. Co zastanawiające, najgorsza zgłaszalność jest w Kielcach. Tylko co czwarta pacjentka uprawniona do badań mammograficznych skorzystała z tej możliwości - tłumaczy.  

W sobotę (18 września) specjaliści będą czekać na chętnych także w Kieleckim Centrum Kultury. W godzinach od 11.00 do 13.00 odbędzie się spotkanie w ramach promocji zdrowia, które organizuje Świętokrzyski Klub Amazonki. Dostępne będą bezpłatnie: badanie piersi przez lekarza onkologa, pomiary ciśnienia tętniczego krwi, pomiar poziomu cukru we krwi oraz rozmowy z Amazonkami. Natomiast w cytobusie będzie można wykonać cytologię.

Podobne wiadomości
Reklama