Bezpłatne badania w ŚCO

Data publikacji: 14.07.2021 13:29
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Mammografia, cytologia oraz diagnostyka molekularna wirusa HPV. Te badania będzie można wykonać bezpłatnie w sobotę 17 lipca, w siedzibie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, w ramach akcji „Biała sobota - zadbaj o zdrowie na wakacjach”.

Mammografia przeznaczona jest dla pań w wieku 50-69 lat, a cytologia dla kobiet między 25., a 59. rokiem życia - informuje Izabela Opalińska, rzecznik szpitala.

- W ŚCO wykonujemy dwa rodzaje cytologii - konwencjonalną i na podłożu płynnym. Dzięki temu pacjentki mają bardzo dokładną diagnostykę - dodaje rzecznik.

Kobiety będą mogły skorzystać również z pilotażowego badania w ramach diagnostyki molekularnej wirusa HPV.

- Wirus HPV jest bezpośrednim czynnikiem zachorowania na raka szyjki macicy i jest bardzo rozpowszechniony w naszej populacji. To badanie jest adresowane do kobiet między 30. i 59. rokiem życia. Należy pamiętać, że nie jest to badanie na życzenie. Panie, zgłaszające się na cytologię będą pytane, czy wyrażają chęć na udział w dodatkowym badaniu. Jeśli wyrażą zgodę, ich dane będą wpisywane do systemu i na podstawie losowania określimy, kto będzie mógł zostać dodatkowo przebadany - dodaje Izabela Opalińska.

Badania odbędą się 17 lipca w godzinach od 9.00 do 14.00 w budynku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Rejestracja na cytologię jest dostępna pod numerem 609 990 033, a na mammografię pod numerem 607 778 888.

Reklama