Bezpłatne badania. Warto z nich skorzystać

Data publikacji: 16.03.2021 16:36
Kategoria: Zdrowie
16.03.2021. Kielce. Konferencja Rady Młodzieżowej OHP. Na zdjęciu (druga z prawej): Magdalena Fogiel-Litwinek -  wojewódzki komendant OHP w Kielcach, trzecia z prawej: Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

16.03.2021. Kielce. Konferencja Rady Młodzieżowej OHP. Na zdjęciu (druga z prawej): Magdalena Fogiel-Litwinek - wojewódzki komendant OHP w Kielcach, trzecia z prawej: Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Władze regionu świętokrzyskiego, lekarze oraz Rada Młodzieżowa OHP zachęcają do korzystania z badań cytologicznych, mammograficznych i profilaktyki raka płuc.

- Badania profilaktyczne pozwalają nam we wczesnym stadium zdiagnozować chorobę, a to z kolei przekłada się na możliwość wyzdrowienia, albo przedłużenia sobie życia - mówi wicemarszałek Renata Janik.

W czasie pandemii w naszym województwie odnotowujemy około 20 proc. spadek chętnych do wykonywania badań cytologicznych i mammograficznych. Jak zapewnia Katarzyna Sideł ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, w cytomammobusie nie musimy obawiać się zarażenia wirusem.

- Mamy zapewnione wszelkie środki bezpieczeństwa. Jesteśmy osobami zaszczepionymi, dlatego spełniamy tutaj wszystkie warunki. Każda pacjentka ma mierzoną temperaturę, mamy środki do dezynfekcji - podkreśla.

W badaniu brała udział także Magdalena Fogiel-Litwinek, wojewódzki komendant OHP w Kielcach.

- Samo badanie trwa dosłownie trzy minuty. Bardzo profesjonalna obsługa z zachowaniem reżimu sanitarnego. Badanie jest bezbolesne, a może uratować życie, więc ja też poddałam się niemu i zachęcam innych - informuje.

Do udziału w badaniach zachęcają również podopieczni OHP w Kielcach, którzy mówią, że trzyminutowe badanie jest w stanie bardzo dużo zmienić w naszym życiu.

Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety w wieku 50 - 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Natomiast z bezpłatnego badania cytologicznego mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat. Należy je powtarzać co trzy lata.

Reklama