Bezpłatne testy na COVID-19 czekają na nauczycieli

Data publikacji: 02.10.2020 13:16
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Podzamcze Chęcińskie. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne

Podzamcze Chęcińskie. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bezpłatne testy na koronawirusa dla nauczycieli oferuje Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu. Jak informuje Marcin Zawierucha, dyrektor placówki, z badań mogą korzystać również instytucje inne niż szkoły, a także osoby indywidualne.

Testy robione są dzięki projektowi „Stop wirusowi”, którego liderem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Marcin Zawierucha zachęca dyrektorów szkół z regionu, by korzystali z oferty bezpłatnych badań. Jedną z opcji, którą mają szkoły jest przyjazd do Podzamcza, gdzie pobrany zostaje materiał biologiczny.

- Można również zgłosić do nas, że jest potrzeba wymazówek. My przygotowujemy zestawy, a przedstawiciel szkoły zabiera je od nas i w gabinecie pielęgniarskim albo innym miejscu, przeszkolona osoba pobiera materiał biologiczny od nauczycieli. Trzeba go później do nas dostarczyć - informuje dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

W skład wymazówek wchodzą patyczki do pobierania materiału biologicznego, pojemniki, folie zabezpieczające, ale też kody tak, by każdą próbkę przyporządkować do konkretnego nauczyciela. Czas oczekiwania na wynik badania to około 24 godzin. Marcin Zawierucha zapewnia, że centrum ma dużą rezerwę testów.

- Pierwszy etap projektu opiewał na 16 tysięcy badań, teraz z oszczędności przetargowych pozyskaliśmy pieniądze na kolejne 12 tysięcy badań. Przy czym szacujemy, że testy przejdzie w sumie około 22-23 tysięcy osób. To dlatego, że u niektórych wymazy robione są kilkukrotnie, na przykład kiedy kwarantanna się kończy i dana osoba chce sprawdzić czy w pełni wyzdrowiała - tłumaczy dyrektor.

Jak zapewnia Marcin Zawierucha obecnie w punkcie poboru, który znajduje się przy placówce nie ma kolejek i wymazy pobierane są na bieżąco.

Reklama