Biblioteki świętują. Tydzień pełen atrakcji [PROGRAM]

Data publikacji: 08.05.2021 09:49
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Książkowe podarunki dla spacerowiczów i pasażerów autobusów miejskich, tworzenie galerii żywych obrazów, a także cyfrowy flashmob - to niektóre atrakcje przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną na Tydzień Bibliotek. Rozpoczyna się on dziś i potrwa do 15 maja.

Tydzień Bibliotek jest organizowany od 2004 roku. Ewelina Iwan, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, wyjaśnia, że celem jest promowanie czytelnictwa, a także podkreślanie roli bibliotek i czytania w życiu człowieka.

- To najważniejsze święto dla bibliotekarzy. Z okazji tego tygodnia wszystkie biblioteki otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników, organizując ciekawe wydarzenia - mówi.

Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

- To hasło, które zaprasza wszystkich na spotkanie z książką, na spotkanie osób, które myślą o bibliotece jako o miejscu, w którym można ciekawie spędzić czas, gdzie można spotkać interesujących ludzi, gdzie można po prostu ze sobą pobyć - dodaje Ewelina Iwan.

Od dziś, przez tydzień, Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach zaprasza na liczne wydarzenia. Część z nich odbędzie się w sieci, ale zaplanowano także bezpośrednie spotkania z czytelnikami. W planach jest między innymi rodzinna gra miejska, która pozwoli poznać filie biblioteki i ludzi, którzy w nich pracują.

Bibliotekarze przygotowali także upominki. 300 paczek z książkami trafi do kielczan spacerujących po centrum miasta oraz podróżujących komunikacją miejską. Podobne upominki trafią też do osób przebywających w domach pomocy społecznej i domu samotnej matki. Akcja obejmie też seniorów, którzy nie opuszczają swoich mieszkań i korzystają z opcji „Książka na telefon”.

Ciekawie zapowiada się także cyfrowy flash mob. Odbędzie się za tydzień, w sobotę, 15 maja, na kieleckim Rynku.

- Do udziału w nim zapraszamy wszystkich, którzy mają smartfon, tablet, albo czytnik e-bookow - mówi Ewelina Iwan. - Akcja będzie polegała na tym, że wszyscy uczestnicy będą czytać fragmenty książki Stanisława Lema „Książki robotów” - wyjaśnia.

Na spotkanie z książką i pisarzami zaprasza też Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. O swojej twórczości na kanale YouTube tej książnicy opowiedzą: Barbara Sadurska, Paweł Piotr Reszka i Jakub Szamałek. Szczegóły na internetowej stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Jest też dobra wiadomość dla czytelników. Od poniedziałku, 10 maja, ta największa biblioteka w regionie wraca do godzin pracy sprzed pandemii. To znaczy, że będzie czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 9-19, a w środy i w soboty od 9 do 15. W niedzielę jest zamknięta.

XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach:

8 maja (sobota)

Na dobry początek promocja projektu „E-biblioteka - Słuchaj i czytaj online!”, realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego. Czytelników ucieszy katalog z nowymi e-bookami i e-audiobookami oraz aplikacja mobilna na smartfony i tablety z systemem Android e-Biblioteka. Już od godziny 9:00 gra miejska dla kielczan „W poszukiwaniu złotej księgi”. Trasa ekscytującej wyprawy będzie prowadzić do 6 bibliotek (filie nr 5, 7, 9, 10, 11, 12), meta w Poczytalni na dVoRcu. Dobra zabawa i nagrody gwarantowane!

 

9 maja (niedziela)

 „Czytam, bo lubię” – film z udziałem władz miasta, dyrektorów instytucji kultury i ZTM-u. Emisja na telebimach przy dworcu i przystankach autobusowych oraz na profilu Facebook MBP w Kielcach. Zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli: Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, Zastępcy Prezydenta Miasta Kielce Agata Wojda i Marcin Chłodnicki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Żmudzińska, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Augustyna Nowacka, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy Daria Dyktyńska, dyrektor Wzgórza Zamkowego Ewa Chabielska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca Elżbieta Pańtak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Barbara Damian.

 

10 maja (poniedziałek)

300 paczek dla kielczan. W poniedziałkowe przedpołudnie, w godz. 10:00-12:00, pasażerowie miejskich linii autobusowych numer 4, 13, 25, 45, 103 zostaną obdarowani… książką. W samo południe do akcji wkroczą także mobilni bibliotekarze, którzy na rowerach i hulajnogach dotrą z czytelniczymi zestawami do osób spacerujących po centrum miasta. Ci, którzy nie będą w pobliżu podczas rozdawania prezentów, mogą skorzystać z półek bookcrossingowych znajdujących się w galeriach handlowych i innych punktach w mieście.

 

11 maja (wtorek)

Psy sz(czekają)! W schronisku dla bezdomnych zwierząt, bibliotekarze wraz z małżonką prezydenta Kielc Iwoną Wentą, redaktorką magazynu „Na 4 łapy” Małgorzatą Cioroch i uczniami SP nr 1 zorganizują godzinne „Czytanie na szczekanie”. Początek o godz. 11:00. Zwierzęta mogą także liczyć na różne przysmaki.

 

12 maja (środa)

Bibliotekarze dotrą do tych, którzy sami nie mogą wyjść z domu i być może nie będą śledzić wydarzeń Tygodnia Bibliotek on-line. Podczas akcji „Dzielimy się książką” dostarczą prezenty w postaci książek do czterech kieleckich Domów Pomocy Społecznej oraz Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w ciąży. Dla najmłodszych przygotowali także pluszowe zabawki. Nie zapomną również o seniorach, którym systematycznie przynoszą książki z biblioteki.

 

13 maja (czwartek)

W oszklonych witrynach Mediateki zadziwiająca „Galeria Żywych Obrazów” – w godz. 13:00-14:00 nietypowa wystawa dzieł polskiego i światowego malarstwa, prezentowanych przez pracowników bibliotek. Żywe obrazy będzie można obejrzeć codziennie na portalu Facebook.

 

14 maja (piątek)

 „Muzykuj w Mediatece” - fascynujące spotkanie on-line z Florią Netnicką. Kim jest Floria? Zagadka zostanie rozwiązana o godz. 18:00. Spotkanie promujące powieść dla młodzieży „Dziennik klikomanki” poprowadzi Małgorzata Oracz. Całość dopełni muzyka Mozarta, ilustracje Ryszarda Kai, inscenizacja i fragmenty książki czytane przez artystki Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

 

15 maja (sobota)

Na kieleckim Rynku o godz. 11:00 pojawi się grupa osób w niebiesko-czerwonych okularach 3D. Będzie to znak, że czas na cyfrowy flash mob pod hasłem „Odrzuć kilogramy, czytaj z elektronicznej ramy”. Każdy może się przyłączyć czytając z telefonów, tabletów lub czytników e-booków fragmenty książki Stanisława Lema „Bajki robotów”.

Przez cały tydzień, na stronie www.mbp.kielce.pl i w mediach społecznościowych odbywać się będą relacje z poszczególnych wydarzeń, a znani pisarze i artyści (Grzegorz Kasdepke, Alek Rogoziński, Karolina Korwin-Piotrowska, Emilia Komarnicka-Klynstra, Robert Małecki,  Katarzyna Bonda, Małgorzata Warda) polecać będą interesujące książki.

Reklama