Bieg Tropem Wilczym po skansenie w Tokarni. Rozpoczęły się zapisy

Data publikacji: 17.04.2021 16:42
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym odbędzie się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wydarzenie skierowane zarówno do amatorów, jak i zawodowców, zaplanowano na niedzielę, 16 maja. Uczestnicy mogą się już rejestrować.

Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że po raz pierwszy uczestnicy tej imprezy pobiegną po skansenie w Tokarni. Będą mieć do wyboru dwie trasy: pierwszą, honorową, o długości 1963 metrów, nawiązującą do daty śmierci ostatniego żołnierza niezłomnego, Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek” i drugą - siedmiokilometrową.

- Obie będą prowadzić po Parku Etnograficznym w Tokarni. Ta druga będzie bardziej wymagająca, ale bardzo malownicza. Dobra dla tych, którzy lubią biegi przełajowe. Na te osoby czeka bonus w postaci walorów tej trasy - podkreślił.

Ogólnopolskim organizatorem biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja, a do udziału w biegu w Tokarni zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej we współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Krzysztof Karbownik z Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnił, że teren skansenu jest znakomitym miejscem do imprez biegowych.

- Postanowiliśmy wykorzystać obszar, który jest dość spory - 65 hektarów oraz różnorodność terenu, czyli odcinki płaskie, leśne, wzgórza, wąwozy, teren nadrzeczny. Chcemy dołączyć do tej dużej, międzynarodowej rodziny organizatorów i współorganizatorów Biegu Tropem Wilczym i w ten sposób uczcić pamięć żołnierzy wyklętych - powiedział.

Krzysztof Karbownik dodał, że impreza ta wpisuje się w charakter niektórych obiektów Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Chociażby Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz ekspozycję na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni, bo być może nie wszyscy to wiedzą, choć jest to obiekt rozpoznawalny - chałupa z Okołu jest urządzona na zagrodę partyzancką z okresu II wojny światowej - wskazuje.

Biegacze wystartują o 12 i o 12.10, natomiast o godzinie 11.00 w Parku Etnograficznym w Tokarni rozpocznie się piknik rodzinny, podczas którego będzie można kupić produkty regionalne. Zaplanowano też rekonstrukcję historyczną związaną z żołnierzami wyklętymi.

Osoby, które chcą wziąć udział w biegu, mogą się już zapisywać. Link do rejestracji i regulamin znajdują się na stronie internetowej i Facebooku Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej.

Organizatorzy dopuszczają możliwość przełożenia imprezy na inny termin, jeśli będzie zła sytuacja epidemiczna.

Reklama