Biskup Kazimierz Ryczan zostanie pośmiertnie odznaczony przez prezydenta

Data publikacji: 18.10.2021 15:59
Autor: Piotr Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: biskup Kazimierz Ryczan

Na zdjęciu: biskup Kazimierz Ryczan
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan zostanie pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odbierze we wtorek (19.10.) z rąk prezydenta, brat biskupa seniora diecezji kieleckiej, Marian Ryczan.

Świadkiem uroczystości będzie ksiądz Andrzej Kaszycki, wieloletni bliski współpracownik ks. bp. Kazimierza Ryczana. Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Kielce, uhonorowanie biskupa Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, będzie zwieńczeniem jego pracy duszpasterskiej.

- Jego postawa wyrażała się poprzez to, że miłował Kościół, ale i Ojczyznę. Wartości, które promował, czyli prawda i miłość, stawały się podstawą jego posługi i czyniły go człowiekiem wielkiego formatu - mówi ksiądz Kaszycki.

Jak dodaje bliski współpracownik biskupa, odznaczenie zostanie wręczone w wyjątkowym, nieprzypadkowo wybranym terminie. Na 19 października przypada Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

- Ksiądz biskup był w latach 1980-1981 wiceprzewodniczącym Komisji Solidarności na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Co prawda, nie był internowany, ale doświadczał represji ze strony ówczesnej władzy - dodaje ksiądz Adam Kaszycki.

Biskup Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 w Żurawicy, zmarł 13 września 2017 w Kielcach. W latach 1993-2014 był ordynariuszem diecezji kieleckiej. W 2009 został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2019 prezydent RP Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2013 roku został mu nadany tytuł honorowego obywatela Kielc. Był także obywatelem honorowym rodzinnej gminy Żurawica.

Reklama