Biskup kielecki wydał dyspensę [DEKRET]

Data publikacji: 23.10.2020 11:48
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Jan Piotrowski, biskup kielecki

Na zdjęciu: Jan Piotrowski, biskup kielecki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Biskup kielecki Jan Piotrowski wydał dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej mszy świętej. To reakcja na coraz większą liczbę zachorowań na COVID-19 w Polsce.

W wydanym dekrecie zaznaczył, że zgodnie z trzecim przykazaniem Bożym, wierzący powinni czcić dzień święty, jakim jest dla katolików niedziela. W przeciwnym wypadku popełniają grzech ciężki.

- Pamiętając jednak o osobach będących na kwarantannie, osobach starszych, chorych, osobach opiekujących się małymi dziećmi, czy osobami chorymi, oraz osobach, które czują obawę przed zakażeniem, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej aż do odwołania - napisał biskup Jan Piotrowski.

Ordynariusz diecezji kieleckiej przypomniał także, że osoby, które nie mogą uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej w kościele, powinny w sposób godny wziąć w niej udział poprzez transmisję w środkach masowego przekazu.

Bp Jan Piotrowski przypomniał też, że osoby, które przyjdą do kościoła, mogą otrzymać Komunię Świętą nie tylko do ust, ale także na rękę, co jest równie godnym sposobem jej przyjęcia. Biskup zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą pandemia.

- Wielu z nas doświadcza w tym czasie lęku o zdrowie własne i swoich bliskich. W sytuacji zagrożenia naszego zdrowia i życia trzeba nam zawierzyć się Bożej Opatrzności oraz stosować się w życiu codziennym i w relacjach z innymi osobami do zaleceń służb sanitarnych, które już od dłuższego czasu wzywają do zachowywania dystansu, dezynfekcji i zakrywania ust i nosa - napisał.

Przypomnijmy, tydzień temu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcił biskupów do wydawania dyspensy dla wiernych na terenie poszczególnych diecezji. Jest to związane z aktualnie obowiązującym obostrzeniem, mówiącym, iż w strefie czerwonej w kościołach może przebywać 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.

Wiadomo już natomiast, że w diecezji kieleckiej nie będzie w tym roku mszy świętych na cmentarzach w dniach 1 i 2 listopada.


Dekret biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego

Reklama