Biskup Nitkiewicz: bp Edward Frankowski motywuje, by zmieniać świat na lepsze

Data publikacji: 17.06.2021 13:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.06.2021. Sandomierz. Msza święta z okazji 60-lecia posługi kapłańskiej biskupa Edwarda Frankowskiego

17.06.2021. Sandomierz. Msza święta z okazji 60-lecia posługi kapłańskiej biskupa Edwarda Frankowskiego
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Życiorys biskupa Edwarda Frankowskiego należy do najbogatszych i najpiękniejszych, a my wszyscy jesteśmy świadkami tego, że ksiądz biskup nie zatrzymuje się ani na chwilę, pomimo płynących lat oraz nowych czasów, w których dużo młodsi czują się nieraz zagubieni - powiedział biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz w trakcie homilii wygłoszonej w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Odbyła się tam msza święta z okazji 60-lecia posługi kapłańskiej biskupa seniora.

Biskup Nitkiewicz przypomniał dorobek jubilata, który nazywany jest biskupem Solidarności. W latach 1980-92 był kapelanem i obrońcą robotników. 

- Bronił wiary i wartości chrześcijańskich, stał na straży ludzkiego życia i godności każdego człowieka, rozwijał działalność edukacyjną i charytatywną, wspierał inicjatywy niepodległościowe i społeczne w okresie komunizmu - wymieniał biskup Nitkiewicz.

Powiedział, że wspaniały życiorys biskupa Edwarda Frankowskiego nie tylko robi ogromne wrażenie, ale zachęca do jeszcze większego zaangażowania się, by zmieniać świat w taki sposób, aby rzeczywiście stał się lepszy. Hierarcha odniósł się również do istoty kapłaństwa. Stwierdził, że niektórzy chcą patrzeć na księży wyłącznie przez pryzmat popełnianych grzechów, niezdrowych ambicji, czy braków.

- Tak chcieliby samozwańczy reformatorzy Kościoła, przeobrażeni z katolików w antykatolików, ze sług ołtarza w celebrytów. Można mieć jednak diametralnie inne spojrzenie, jak to udowadnia  biskup Frankowski, dla którego powołanie wypływa wyłącznie z Bożej miłości, za którą nieustannie dziękuje pokorną i radosną służbą - mówił biskup sandomierski. 

17.06.2021. Sandomierz. Msza święta z okazji 60-lecia posługi kapłańskiej biskupa Edwarda Frankowskiego. Na zdjęciu (od lewej): od lewej biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski, biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz, ks. prof. Stanisław Zięba, Katolicki Uniwersytet LubelskiFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Biskup Krzysztof Nitkiewicz w rozmowie z Radiem Kielce podkreślił także ogromną pracowitość biskupa seniora, nie słabnącą mimo upływu lat. Dodał, że gdy pojawiają się jakieś delikatne, złożone i trudne sprawy to chętnie powierza je jubilatowi, który potrafi je rozwiązać dzięki swojemu doświadczeniu i z łagodnością. 

We mszy w intencji biskupa seniora uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i „Solidarności”. Andrzej Kaczmarek, przewodniczący NSZZ Solidarność” Ziemia Sandomierska powiedział, że biskup Frankowski jest symbolem, który zawsze będzie szanowany przez to środowisko. 

- Jego  główną cechą zawsze był upór i miłość do Ojczyzny, cieszymy się, że nadal możemy z księdzem biskupem współpracować i życzymy mu wielu lat w zdrowiu - mówił związkowiec. 

Z powodu epidemii, uroczystości jubileuszowe miały skromny charakter. 

Reklama