Biskup Nitkiewicz: od wizyty Ojca Świętego w Polsce i w Sandomierzu wiele się zmieniło

Data publikacji: 10.06.2021 10:14
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.06.2021. Sandomierz. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz diecezji sandomierskiej

10.06.2021. Sandomierz. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz diecezji sandomierskiej
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

12 czerwca miną 22 lata od pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Sandomierza. Szacuje się, że w spotkaniu uczestniczyło ok. pół miliona pielgrzymów.

- Wydaje mi się, że od tamtego czasu w naszej Ojczyźnie zmieniło się bardzo wiele w podejściu do Kościoła i samym wyznawaniu wiary - mówił na antenie Radia Kielce biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Przypomniał, że wtedy papież mówił, że siła Sandomierza tkwi w chrześcijańskiej tradycji. Niewątpliwie, wszyscy są przywiązani do wiary przodków, jednak praktyki religijne i poglądy ciągle się zmieniają - mówił biskup.

- Dlatego trzeba Kościół musi zmieniać swoje podejście. Jednak papież ciągle nam przypomina, że trzeba się nam wsłuchiwać się w głos przeszłości, aby ocalić i przekazać kolejnym pokoleniom wiarę i miłość do Kościoła i Ojczyzny. Czasem mam wrażenie, że turyści bardziej doceniają nasze zabytki niż my sami, bo jesteśmy na miejscu. Powinniśmy poznawać lepiej historię naszego miasta, dbać o zabytki o ich piękno - podkreślił ordynariusz diecezji sandomierskiej.

Biskup zwrócił uwagę, że choć zachwycamy się św. Janem Pawłem II i jego nauczaniem, to nasze życie idzie innymi drogami. Zwrócił uwagę m.in. na zjawisko apostazji, czyli porzucania wiary katolickiej.

- Ludzie pozbywają wspaniałego dziedzictwa, a z punktu widzenia wiary, pozbywają się kontaktu z żywym Chrystusem. Zostają z niczym. W ostatnich dniach dużo się o tym dyskutuje, także mówiła o tym Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Chodzi o naukę religii w szkole. Dziś jest do wyboru: albo religia, albo etyka, albo nic. I coraz więcej osób wybiera: nic. Zostaje pustka. Dziwimy się, że młodzież, czy starsi są bardzo agresywni podczas manifestacji, na forach internetowych. Dziwimy się, że są zdezorientowani, że brakuje poczucia wspólnoty. Muszą być jakieś zasady.

Św Jan Paweł II naciskał na pozostanie przy zasadach. Ale tych zasad trzeba się nauczyć: w rodzinie, szkole i w kościele. Mam nadzieję, że reformy doprowadzą do tego, że każdy uczeń będzie wybierał pomiędzy religią, albo etyką. Nie może być pustki - podkreślił biskup.

Hierarcha dodał, że w jego ocenie ataki na św. Jana Pawła II biorą się z mody propagowanej przez środowiska lewackie, które zawsze były wrogie papieżowi.

- Jest ciągle walka pewnych środowisk, którzy, jako neomarksiści w ogóle nie widzą miejsca dla religii w przestrzeni publicznej. Uważają że jest to sprawa prywatna. Jednak spójrzmy na wielkie dzieła sztuki i literatury - to stworzyli ludzie wierzący - mówił biskup Nitkiewicz.

12 czerwca w sandomierskiej katedrze o 17.30 zostanie odprawiona msza święta z okazji rocznicy wizyty Jana Pawła II. Z kolei 26 czerwca odbędzie się papieski rajd rowerowy z Sandomierza do Klimontowa. Będzie połączony z diecezjalną pielgrzymką rodzin w nawiązaniu do trwającego Roku św. Józefa.

- Z zachowaniem przepisów sanitarnych powinniśmy jednak wracać do podejmowania różnego rodzaju inicjatyw - podkreślił biskup Nitkiewicz.

Reklama