Biskup Nitkiewicz: są politycy, dziennikarze i celebryci, którzy ukazują wypaczony obraz Kościoła [HOMILIA]

Data publikacji: 25.12.2020 08:08
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.12.2020 Sandomierz. Pasterka w bazylice katedralnej. Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz

25.12.2020 Sandomierz. Pasterka w bazylice katedralnej. Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz
Fot. ks. Wojciech Kania

- Uprzedmiotowianie człowieka i oskarżanie istoty ludzkiej o wszelkie możliwe zbrodnie stały się dzisiaj tak powszechne, że nie robi to na większości wrażenia - powiedział podczas pasterki w bazylice katedralnej w Sandomierzu biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz.

Hierarcha mówił też o schizofrenii niektórych środowisk i osób, które pokazują swoje przywiązanie do symboliki świąt Bożego Narodzenia, jednocześnie opowiadając się za aborcją.

Biskup przypomniał czasy Cezara Augusta i zarządzony przez niego spis ludności, który odhumanizował człowieka i wiązał się z wieloma problemami.

- Nie brakuje ich także dzisiaj. Wielu ludzi angażuje się w walkę z przemocą nad zwierzętami czy zanieczyszczeniem środowiska, przechodząc obojętnie obok rodzin w trudnej sytuacji życiowej, osób samotnych, starszych i chorych - mówił.

- Ci sami ludzie budują bożonarodzeniową szopkę, umieszczają w niej figury Maryi i Dzieciątka Jezus, a jednocześnie żądają, aby matka mogła zabić poczęte dziecko, u którego wykryto wady genetyczne. Są politycy, dziennikarze i celebryci, również w habitach i sutannach, którzy ukazują wypaczony obraz Kościoła - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Biskup zachęcał do walki z grzechem, opierając się na mądrości i mocy Chrystusa. Świat składa nam różne oferty i obietnice, dlatego tym bardziej trzeba przypominać sobie, czym są narodziny Zbawiciela. Jest on darem z nieba. Hierarcha nawiązał do pandemii, stwierdzając, że obecnie nasze oczekiwanie na bożą interwencję robi się wyjątkowo niecierpliwe, wręcz nachalne i pretensjonalne.

- Bóg to rozumie i spełnia pragnienia człowieka. Jest przy żywych i umierających. Nie pozostawia nikogo bez pomocy. Nie mówi: „nie znam ciebie”, choćbyśmy się Go zaparli, odrzucili, albo popełnili najstraszniejsze grzechy. Trzeba troszczyć się o własne zbawienie. Stańmy więc razem przy żłóbku i adorujmy Dzieciątko Jezus. Powierzajmy mu nas samych, nasze rodziny, diecezję, a także zmarłych, chorych oraz służbę zdrowia - dodał biskup ordynariusz.

Dużo słów uznania hierarcha skierował do Caritas Diecezji Sandomierskiej, przypominając ogrom pracy charytatywnej, jaką wykonuje na rzecz ubogich, samotnych i niepełnosprawnych, stwierdził, że nie ma takiej drugiej instytucji rządowej ani samorządowej dla ubogich. Podziękował wszystkim, którzy wspierają akcje Caritas za wielkie serca.

HOMILIA BISKUPA KRZYSZTOFA NITKIEWICZA:

Reklama