Biskup Nitkiewicz: są tacy, którzy kierują się tym, co mówią jacyś mocodawcy spoza naszych granic

Data publikacji: 03.05.2021 12:52
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.05.2021 Sandomierz. Katedra. Msza święta. Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz

03.05.2021 Sandomierz. Katedra. Msza święta. Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz
Fot. ks Wojciech Kania

W Sandomierzu uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy w katedrze pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

W homilii hierarcha mówił o roli Ojczyzny jako tej, która daje tożsamość, troszczy się o to, co jest potrzebne do życia, broni, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim stanowi wspólnotę połączonych ze sobą serc. Jednak to od każdego z nas zależy, czy Ojczyzna będzie naprawdę domem dla wszystkich.

Biskup przypomniał, że słowo „Ojczyzna” pochodzi od słowa ojciec. Jest to zobowiązujące dla posłów i samorządowców wybieranych przez ludzi, dla których właśnie oni powinni być niczym ojciec, bo im ktoś posiada więcej władzy i możliwości, tym bardziej taką rolę powinien wypełniać.

- Polityk musi mieć serce ojca. Jeśli dzieci są głodne, to dobry ojciec nie będzie oglądał się na nikogo i na nic, lecz zrobi wszystko, żeby zostały zaspokojone w pierwszej kolejności potrzeby dzieci. I nie chodzi o to, jak ocenią cię ludzie i czy zostaniesz ponownie wybrany. Masz być dla nich ojcem już teraz nawet, jeśli nie chcą cię słuchać, albo wytykają ci twoją nieudolność. Dzieci mają swoje specjalne prawa - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Hierarcha zwrócił uwagę, że warto doceniać i zachwycać się swoją małą ojczyzną, tym, co mamy dookoła siebie, ludzi, którzy potrafią coś dobrego wnieść do życia lokalnego.

- To są powody, dla których powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami - zaznaczył.

Dodał, że spędził wiele lat za granicą i dziwi się, że wiele osób nie potrafi tego docenić, albo jeszcze gorzej - działa na szkodę Polski.

- Są tacy, którzy kierują się tym, co mówią jacyś mocodawcy spoza naszych granic. Jak można zdradzać tak wspaniałą Ojczyznę albo jak można nie troszczyć się o jej potrzeby albo mówić, że się troszczę, ale im gorzej, tym lepiej. To nie jest miłość do Ojczyzny - stwierdził biskup Nitkiewicz.

Podkreślił, że należy zmieniać i ulepszać relacje kościelne i społeczne. Polityka, ekonomia, czy duszpasterstwo powinny mieć zawsze w centrum osobę, konkretnego człowieka i jego potrzeby.

W mszy uczestniczyli m.in. samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Wojsko Polskie. Po uroczystościach w katedrze zebrani przeszli przed Ratusz. Przy tablicy pamiątkowej odbyły się przemówienia okolicznościowe. Delegacje złożyły pod tablicą wiązanki kwiatów. Pieśni patriotyczne zaśpiewał chór „Kościuszko” z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu.

Reklama