Biskup Nitkiewicz: współczesne czasy cechuje dewaluacja słowa i celowe zmienianie jego sensu

Data publikacji: 14.09.2021 15:13
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.09.2021. Święty Krzyż. Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu. Na zdjęciu: bp Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz diecezji sandomierskiej

14.09.2021. Święty Krzyż. Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu. Na zdjęciu: bp Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz diecezji sandomierskiej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wielu wiernych, leśnicy, żołnierze, policjanci i przedstawiciele władz samorządowych wzięli udział w głównych uroczystościach odpustowych na Świętym Krzyżu. Sumie odpustowej przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W homilii przypomniał historię przekazania relikwii Krzyża Świętego na Łysą Górę, co szybko wyniosło miejscową świątynię do rangi najważniejszego sanktuarium.

Hierarcha mówiąc o oddawaniu czci Chrystusowi podkreślił, że nie zadowala się on nawet najpiękniejszymi modlitwami.

- Słowa niewiele znaczą i niewiele kosztują, a współczesne czasy cechuje dewaluacja słowa i celowe zmienianie jego sensu. Czasy się zmieniają, a my zmieniamy się wraz z nimi - mówi średniowieczna maksyma. Można ją dziś doprecyzować - zmieniamy się wraz ze zmianą słów. To przecież słowo kształtuje relacje międzyludzkie, naukę, kulturę, ustawodawstwo. Najwymowniejszym tego przykładem jest ideologia gender rozprzestrzeniająca się niczym plama oleju na krystalicznej tafli wody. Słowa zmieniają sens. Najbardziej cierpi na tym miłość, jakkolwiek ją pojmujemy. Boski Zbawiciel chce, żeby nasza miłość była podobna do Jego miłości, hojna i bezwarunkowa - mówił biskup.

Dodał, że to oznacza także miłość do tych, którzy nam źle czynią oraz miłość do krzyża.

- Nie możemy zrezygnować z wywyższania krzyża, choć świat wynosi swoich bożków. My wywyższamy krzyż, bo krzyż jest znakiem zbawienia. Ci, którzy czczą bożków oddają się ponownie w niewolę zła. Są wśród nich także kapłani i wierni kościoła. Tymczasem krzyż uwalnia od zła i prowadzi do prawdziwej wolności - podkreślał biskup Nitkiewicz.

Przed mszą świętą w krużgankach klasztoru została poświęcona nowa tablica. Jest ona poświęcona kapelanom zamordowanym razem z oficerami w Katyniu. Prowincjał Polskie Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. prof. Paweł Zając podkreślił, że to upamiętnienie ma wszystkim przypominać o bohaterskich czynach i zachęcać do dobrego przeżywania życia.

- Dla naszego zgromadzenia to wyjątkowy znak, że tablica upamiętniająca kapelanów - ofiary zbrodni katyńskiej znalazła się tuż obok tablicy upamiętniającej pierwszą wspólnotę oblatów, która tutaj od lat 30. posługiwała. Wszyscy oni zostali zamordowani, tym razem przez niemieckiego okupanta - dodał.

Odpust na Świętym Krzyżu trwa do najbliższej niedzieli, 19 września. Tego dnia sumie odpustowej będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

adv adv
Wiadomości
Reklama