Biskup poświęcił kapliczkę Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

Data publikacji: 09.05.2021 20:07
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.05.2021 Sandomierz. Poświęcenie kapliczki Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Na zdjęciu od lewej: biskup Krzysztof Nitkiewicz, Marek Kos - dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego w Sandomierzu,  Marcin Piwnik - starosta sandomierski

09.05.2021 Sandomierz. Poświęcenie kapliczki Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Na zdjęciu od lewej: biskup Krzysztof Nitkiewicz, Marek Kos - dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego w Sandomierzu, Marcin Piwnik - starosta sandomierski
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił dzisiaj kapliczkę Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, którą ustawiono przy Szpitalu Specjalistycznym im. Ducha Świętego w Sandomierzu.

Hierarcha powiedział, że kapliczka przy szpitalu, to wyjątkowe i potrzebne miejsce. Przypomniał, że Matka Boża jest pocieszycielką strapionych i uzdrowieniem chorych.

- Tak ją czcimy i takie są wezwania w litanii loretańskiej - dodał.

- Chorzy, którzy są tu leczeni potrzebują też duchowego wsparcia. Myślę, że niejedna osoba tutaj przyjdzie i będzie modliła się w swojej intencji oraz w intencji innych osób. Człowiek będący połączeniem ciała i duszy na pewno na tym skorzysta - powiedział biskup Nitkiewicz.

Z okazji poświęcenia kapliczki hierarcha podarował na ręce dyrektora szpitala  różaniec, który otrzymał pracując w Stolicy Apostolskiej od papieża św. Jana Pawła II.

Kapliczkę ufundował szpital z własnych pieniędzy. Dyrektor Marek Kos poinformował, że od dawna miał taki plan, a pandemia tylko to przyspieszyła. Dodał, że obiekt jest również formą podziękowania za opiekę Matki Bożej nad personelem szpitalnym oraz pacjentami.

- Matka Boża pomaga nam tutaj w sandomierskim szpitalu. Dotyczy to zarówno leczenia pacjentów, jak i stanu zdrowia personelu. Od początku epidemii szpital jest wydolny, pracujemy pełną parą. Myślę, że takie miejsce było tutaj potrzebne - zaznaczył dyrektor szpitala.  

Starosta sandomierski Marcin Piwnik powiedział, że epidemia wykazała, jak  wielką rolę odgrywa szpital. Podziękował zatrudnionemu w nim personelowi medycznemu za dotychczasowa ciężką pracę. Dodał, że w trudnych chwilach pacjent nie tylko potrzebuje lekarza i pielęgniarki, ale zwraca się też do Boga i do Maryi, dlatego kapliczka będzie miejscem modlitwy i zadumy.

W uroczystości uczestniczyli m.in. personel szpitala oraz mieszkańcy pobliskiego osiedla. Zofia i Jan Sajorowie powiedzieli, że kapliczka w tym miejscu to świetny pomysł. Zadeklarowali, że będą tutaj przychodzić, aby usiąść na ławeczce, pomodlić się, a także, aby spotkać znajomych, bo o to teraz bardzo ciężko. Sami są po zabiegach medycznych i liczą na wsparcie Matki Bożej.

Po poświęceniu przy kapliczce obyło się nabożeństwo maryjne pod przewodnictwem biskupa ordynariusza. 

Kapliczkę usytuowano w sąsiedztwie pawilonu specjalistycznego, gdzie swoją siedzibę ma neurologia. Teren przeznaczony pod obiekt utwardzono kostką brukową, wybudowano postument z cegły klinkierowej, na którym postawiono figurę Maryi. Kapliczka jest zadaszona, obok niej są ławeczki.

Reklama