Biskup sandomierski o obchodach uroczystości Bożego Ciała

Data publikacji: 05.06.2020 10:39
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz

Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Są nowe decyzje w sprawie uroczystości Bożego Ciała w diecezji sandomierskiej.

Dopuszczalne jest organizowanie procesji poza terenem kościelnym, w miejscach publicznych jednak mogą mieć one charakter wyłącznie parafialny, z zachowaniem wszystkich norm sanitarnych. Taką decyzję podjął biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz opierając się na wyjaśnieniach Ministerstwa Zdrowia dotyczących przebiegu Bożego Ciała oraz wytycznych Konferencji Episkopatu Polski. Przypomnijmy, pierwotnie procesje miały się odbywać wyłącznie na terenie przy kościele, bez możliwości wychodzenia na ulice.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że ważne jest to, aby organizatorzy procesji skonsultowali wcześniej ich przebieg z sanepidem oraz policją. Sytuacja związana z koronawirusem w różnych częściach diecezji jest inna, leży ona na terenie 3 województw dlatego współpraca z tymi służbami jest potrzebna. Dodał, że uczestnicy procesji muszą zachować między sobą odległości przynajmniej 2 metrów, albo mieć nałożone maseczki zasłaniające nos i usta.

W Sandomierzu procesja parafii katedralnej według wstępnych ustaleń ma przejść ulicą Mariacką do rynku starego miasta i wrócić tą samą drogą do katedry. Tu zaplanowano jeden z ołtarzy, a kolejne przy kurii diecezjalnej, obok figury Matki Bożej w sąsiedztwie Ratusza i przed Domem Katolickim.

Z informacji napływających do kurii diecezjalnej wynika, że większość parafii zdecyduje się na zorganizowanie procesji Bożego Ciała wyłącznie na terenie kościelnym, bez wychodzenia w inne miejsca publiczne.

Reklama