Biskup udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej

Data publikacji: 17.10.2020 13:47
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz

Biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W związku z falą pandemii koronawirusa biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz wydał dekret dotyczący zasad uczestnictwa w nabożeństwach oraz udzielił dyspensy od obowiązku we mszach świętych.

Od soboty, 17 października w całej Polsce obowiązują dodatkowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Dotyczą one także udziału w uroczystościach religijnych.

Dyspensa biskupa sandomierskiego w strefie czerwonej obejmuje wszystkie osoby, a w żółtej te, które są narażone na szczególne ryzyko, np. seniorów, kobiety w ciąży oraz osoby czujące wielką obawę przed zakażeniem.

- Każdy musi zdecydować sam, jak do tego podejdzie, jednak musimy pozostać wspólnotą dbającą nawzajem o siebie - powiedział Radiu Kielce biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Hierarcha przypomniał też, że podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę.

- Nie wolno zmuszać nikogo do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, nawet jeśli wierni wprost nie domagają się tego. Niedopuszczalne jest głoszenie w tej materii teorii niezgodnych z obowiązującą dyscypliną Kościoła - czytamy w dokumencie.

Szczególna ostrożność wymagana jest także podczas spowiedzi. Na kratkach muszą być folie, każdorazowo dezynfekowane. Raz w tygodniu trzeba je wymienić. Przy wejściu do świątyń ma się znajdować dozownik z płynem do dezynfekcji rąk.

W zarządzeniu biskup sandomierski odniósł się także do uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych. Zalecane jest indywidualne odwiedzanie grobów rozłożone na całą oktawę tych świąt. Biskup ordynariusz zwrócił się z prośbą do kapłanów, aby rozważyli możliwość zrezygnowania z jednej uroczystej mszy świętej i procesji w dniach 1 lub 2 listopada, a zamiast tego zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach.

- Zamiast jednej tradycyjnej liturgii na cmentarzu można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada, z zachowaniem obowiązujących ograniczeń i wszelkich środków ostrożności - napisał biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Reklama