Bitwa o wóz. Kto podejmie wyzwanie?

Data publikacji: 24.06.2020 09:04
Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
28.04.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W akcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Bitwa o wozy” zaangażowała się gmina Bałtów. Jak mówi wójt Hubert Żądło jest duża szansa, aby stać się najlepszą pod względem frekwencji gminą w województwie.

- W ostatnich wyborach samorządowych w 2018 roku mieliśmy najlepszą frekwencję nie tylko w województwie, ale w całej Polsce. W drugiej turze do urn poszło ponad 79 proc. mieszkańców - podkreśla.

Hubert Żądło dodaje, że samochód gaśniczy najbardziej przydałby się OSP Bałtów, bo jest najbardziej mobilna w gminie. Gdyby gmina zwyciężyła, obecnie używany sprzęt trafiłby do innej  jednostki.

Druhowie i władze gminy Bałtów akcję promują hasłem „Jeżeli chcesz się czuć ze strażakami bezpiecznie, 28. idź na wybory koniecznie”.

Akcja MSWiA „Bitwa o wozy” zakłada, że ta gmina do 20 tys. osób, która w danym województwie będzie miała największą frekwencję podczas wyborów prezydenckich dostanie nowy wóz strażacki.

Świętokrzyscy samorządowcy i parlamentarzyści zachęcają do udziału w niedzielnych wyborach prezydenckich i mobilizują mieszkańców do walki o wozy strażackie.

– Za wypełnienie obywatelskiego obowiązku możemy otrzymać za darmo sprzęt warty 800 tys. zł – namawia Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Mieszkańców mobilizuje też Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów. - Jeśli to właśnie gminie Piekoszów przypadnie zwycięstwo, to zaoszczędzimy znaczne pieniądze, ponieważ planujemy zakup wozu strażackiego dla naszych strażaków ochotników. Pieniądze moglibyśmy wykorzystać na inne inwestycje w gminie – mówi.

Akcję popierają także inni włodarze gmin. Do "Bitwy o wozy" dołącza np. gmina Skalbmierz. Jak informuje Kamil Włosowicz, zastępca burmistrza, mieszkańcy bardzo pozytywnie odbierają akcję.

- Myślę, że marzeniem każdego samorządu w województwie świętokrzyskim jest, by do konkretnej gminy trafił taki wóz, który jest przydatny i potrzebny dla bezpieczeństwa mieszkańców. Potrzeby jednostek OSP są bardzo duże – zaznacza.

Przed pięcioma laty, w pierwszej turze wyborów prezydenckich najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Zagnańsk. Do urn poszło tam wówczas 55 proc. uprawnionych. Na drugim miejscu była gmina Sitkówka Nowiny, z frekwencją na poziomie 54,8 proc. Podium zamknęła Miedziana Góra, gdzie do urn poszło 54 proc. wyborców.

Reklama