„Bitwa pod Grunwaldem” w Szydłowie

Data publikacji: 28.05.2021 15:31
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.05.2021. Szydłów. „Bitwa pod Grunwaldem

28.05.2021. Szydłów. „Bitwa pod Grunwaldem" w Szydłowie
Fot. Piotr Walczak / Urząd Miasta i Gminy Szydłów

Replikę obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” wystawiono w szydłowskim zamku. Ma przypominać o wizycie króla Władysława Jagiełły w Szydłowie w 1410 r., kiedy monarcha podróżował z Krakowa na północ aby rozprawić się z Zakonem Krzyżackim.

Władysław Jagiełło wyruszył z Krakowa na wojnę 8 maja 1410 r. Miesiąc później, 9 czerwca, przebywał na zamku w Szydłowie, skąd udał się na Święty Krzyż, aby modlić się o zwycięstwo na Krzyżakami.

15 lipca 1410 r. starł się z nimi na polach Grunwaldu. Bitwę uwiecznił na swoim monumentalnym obrazie Jan Matejko. Artysta malował dzieło w latach 1872-1878. Oryginał ma rozmiar 4,26 x 9,87 m. Od dzisiaj, pomniejszoną reprodukcję obrazu ok. 1,5 x 3,0 m oglądać można w Jagiellońskim Pałacu Królewskim w Szydłowie.

Szydłów ma niezwykłe związki z pierwszym Jagiellonem. Władysław Jagiełło podczas swego panowania wizytował miasto siedemnaście razy, najwięcej spośród innych polskich królów. Za jego panowania powstał południowy, reprezentacyjny człon zamku królewskiego, zwany obecnie Jagiellońskim Pałacem Królewskim. Jak informuje Piotr Walczak, z urzędu miasta, wieloletnie badania naukowe, pod kierunkiem archeologa Tomasza Olszackiego wykazały, że jest to jedyna na ziemiach polskich, nieprzekształcona w późniejszych wiekach, średniowieczna rezydencja królewska.

28.05.2021. Szydłów. „Bitwa pod Grunwaldem" w SzydłowieFot. Piotr Walczak / Urząd Miasta i Gminy Szydłów

Zniszczone lub całkowicie przebudowane zostały inne obiekty tego typu, a autentyczną siedzibę królewską z tego okresu, można podziwiać jedynie w Szydłowie.

Do 30 maja wszystkie mamy, które przyjadą do Szydłowa wraz ze swoimi dziećmi mogą zwiedzać atrakcje tego miasteczka, kupując bilet ulgowy w cenie 15 zł. Obejmuje on wstęp do wszystkich obiektów.

Reklama