Bliżej do przejęcia Obic przez zarząd województwa

Data publikacji: 23.02.2021 15:08 / Data aktualizacji: 23.02.2021 17:42
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.02.2021. Obice. Tereny inwestycyjne

23.02.2021. Obice. Tereny inwestycyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Powstanie zespołu roboczego, który zajmie się opracowaniem koncepcji zagospodarowania terenów inwestycyjnych w Obicach, to główna konkluzja po wtorkowym spotkaniu marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego i prezydenta Kielc Bogdana Wenty.

Jak informuje marszałek Andrzej Bętkowski, celem zespołu jest opracowanie „mapy drogowej projektu Obice”, która nakreśli harmonogram prac i możliwych scenariuszy rozwoju tego terenu.

- Chcemy, aby tereny „Obic” znajdujące się w gminach Chmielnik i Morawica, stały się w przyszłości strefą inwestycyjną. Tak, aby było to miejsce, w którym województwo świętokrzyskie będzie mogło realizować różne ambitne przedsięwzięcia gospodarcze - wyjaśnia.

Andrzej Bętkowski podkreśla, że prezydent Kielc pozytywnie zaopiniował pomysł zamiany gruntów pomiędzy miastem a samorządem województwa.

Samorządowcy dyskutowali dziś nad przejęciem prawie 600 hektarów gruntów w Obicach przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. W zamian, Kielce otrzymałyby od województwa tereny po byłym szpitalu dziecięcym przy ulicy Langiewicza. W oświadczeniu po dzisiejszym spotkaniu ustalono powstanie zespołu roboczego, który zajmie się opracowaniem koncepcji zagospodarowania terenu Obic.

- Do prac zespołu, poza pracownikami Urzędu Miasta Kielce i urzędu marszałkowskiego zostaną zaproszeni przedstawiciele gmin Morawica i Chmielnik. Zespół rozpocznie prace od przygotowania „mapy drogowej projektu Obice” z określeniem harmonogramu prac i możliwych scenariuszy rozwoju tego terenu - czytamy w oświadczeniu na stronie urzędu marszałkowskiego.

Jak stwierdzono, z uwagi na kilkuletni czas procedur planistycznych i przygotowania terenu do uzbrojenia, kwestia wartości zarówno terenów w Obicach, jak i nieruchomości przy ulicy Langiewicza pozostaje na razie otwarta.

Na stronie urzędu marszałkowskiego czytamy, że nadal istnieją szanse uzbrojenia przynajmniej części tego terenu w kolejnej perspektywie finansowej UE pod potrzeby inwestorów. Jeśli kwestie prawne zostaną uregulowane w ciągu najbliższych dwóch lat, można brać pod uwagę możliwość zdobycia pieniędzy z nowego programu regionalnego na lata 2021-2027, na przygotowanie terenów w Obicach pod strefę inwestycyjną.

Reklama